| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 130 A |
| New part without deposit | |
| Number of ribs | 7 |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Belt Pulley Ø | 58 mm |
| Vehicle Main Current | for vehicles with 12V main current |
| Quality | DENSO |
| Gross Weight | 6220 g |
| Weight | 6.342 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Japan |
€199.47
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €1.22
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| HIACE / COMMUTER V Bus (TRH2__, KDH2__, LH2__, GDH2__) 2.5 D-4D 4WD (KDH205, KDH227, KDH225) | 2004-08 - 2007-09 | 94 | 2494 | ||
| HIACE V Van (TRH2__, KDH2__, LH2__, GDH2__) 2.5 D-4D (KDH200, KDH202, KDH212, KDH222) | 2006-09 - ... | 86 | 2494 | ||
| HIACE / COMMUTER V Bus (TRH2__, KDH2__, LH2__, GDH2__) 2.5 D-4D (KDH202) | 2006-09 - ... | 75 | 2494 | ||
| HIACE V Van (TRH2__, KDH2__, LH2__, GDH2__) 2.5 D-4D (KDH20_, KDH21_, KDH22_, KDH200, KDH220) | 2004-06 - ... | 75 | 2494 | ||
| HIACE V Van (TRH2__, KDH2__, LH2__, GDH2__) 2.5 D-4D | 2006-09 - ... | 70 | 2494 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125) | 2002-09 - 2009-08 | 120 | 163 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125) | 2004-07 - 2009-08 | 122 | 166 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120, KDJ125, KDJ121) | 2002-09 - 2010-12 | 127 | 173 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 3.0 D-4D (KDJ120_) | 2006-08 - 2009-07 | 150 | 204 | 2982 | |
| LAND CRUISER VAN (_J15_) 3.0 D4d 4WD (KDJ155, KDJ150) | 2011-01 - ... | 140 | 2982 | ||
| LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.0 D-4D (KDJ155_, KDJ150_, KDJ150R, KDJ155R) | 2009-08 - ... | 140 | 190 | 2982 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J15_) 3.0 D-4D (KDJ150_, KDJ150, KDJ155) | 2009-08 - ... | 127 | 173 | 2982 |
Alternatives
€133.06
Dispatch on next business day
€210.38
Dispatch on next business day
€155.57
Dispatch on next business day
€164.41
Dispatch on next business day
€222.01
Dispatch on next business day
€182.54
Dispatch on next business day
€210.56
Dispatch on next business day
€26.81
Dispatch on next business day
€21.47
Dispatch on next business day
€38.37
Dispatch on next business day
€25.27
Dispatch on next business day
€17.68
Dispatch on next business day
€23.30
Dispatch on next business day
€29.46
Dispatch on next business day
€275.29
dispatch in 2 business days
€24.06
dispatch in 2 business days
€291.00
dispatch in 4 business days
€218.72
dispatch in 28 business days
€293.70
dispatch in 28 business days
€259.95
dispatch in 28 business days
€255.75
dispatch in 28 business days
€319.07
dispatch in 28 business days
€268.56
dispatch in 28 business days
€301.14
dispatch in 28 business days
€46.73
dispatch in 28 business days