Dimensions and size
| Height | 138 | mm |
| Length | 236 | mm |
Specifications
| Filled | |
| Voltage | 12 V |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with magnetic clutch |
| Oil Fill Quantity | 245 ml |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Ø | 120 mm |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Compressor ID | 7SBU16C |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Manufacturer Restriction | VW-Group |
| for OE number | 8D0260805K |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Mounting Type | Bolted |
| Quality | DENSO |
| Number of ribs | 6 |
| Weight | 6700 g |
| Gross Weight | 7510 g |
Shipping Details
| Weight | 7.72 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | Japan |
€342.99
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates