Dimensions and size
| Height | 138 | mm |
| Length | 260 | mm |
Specifications
| Filled | |
| Oil Fill Quantity | 140 ml |
| Number of grooves | 1 |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Outlet Diameter | 15.4 mm |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| Manufacturer Restriction | VW-Group |
| for OE number | 7H0820805J |
| Refrigerant | R 134a |
| Compressor Oil | ND-8 |
| Mounting Type | Bolted |
| Quality | DENSO |
| Number of ribs | 1 |
| Weight | 6160 g |
| Gross Weight | 6970 g |
| alternative item | DCP32006K = With fre |
Shipping Details
| Weight | 6.16 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | Japan |
€286.02
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
VW
Cross-Reference Numbers
AVA Clever Choice
VNAK087
VNK087
VWAK087
VWK087
BEHR HELLA SERVICE
8FK 351 110-391
8FK 351 110-911
CTR
1201768
DELPHI
DENSO
248300-0210
437100-5430
447160-7610
447180-3600
447180-3900
447180-8620
447190-7570
447190-7610
447220-9090
447220-9130
447260-0140
447260-1610
447260-1660
ELSTOCK
FRIGAIR
92030072
93030072
94030072
MAHLE
NISSENS
VW
3D0820805B
3D0820805Q
7H0820805
7H0820805A
7H0820805B
7H0820805C
7H0820805E
7H0820805F
7H0820805G
7H0820805H
7H0820805J
WAECO
8880100239
Fit Vehicles
VW
28 vehicles
CALIFORNIA
2007 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 96 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI | 2007-05 - 2009-11 | 128 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI 4motion | 2007-05 - 2009-11 | 96 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDI 4motion | 2007-05 - 2009-11 | 128 | 2461 | ||
| CALIFORNIA T5 Camper (7EC, 7EF, 7EG, 7HF, 7HC) 2.5 TDi | 2007-05 - 2009-11 | 120 | 2461 |
MULTIVAN
2003 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MULTIVAN T5 (7HM, 7HN, 7HF, 7EF, 7EM, 7EN) 2.5 TDI | 2003-04 - 2009-11 | 96 | 130 | 2461 | |
| MULTIVAN T5 (7HM, 7HN, 7HF, 7EF, 7EM, 7EN) 2.5 TDI | 2003-04 - 2009-11 | 128 | 174 | 2461 | |
| MULTIVAN T5 (7HM, 7HN, 7HF, 7EF, 7EM, 7EN) 2.5 TDI | 2003-11 - 2009-11 | 120 | 163 | 2461 | |
| MULTIVAN T5 (7HM, 7HN, 7HF, 7EF, 7EM, 7EN) 2.5 TDI 4motion | 2004-07 - 2009-11 | 96 | 130 | 2461 | |
| MULTIVAN T5 (7HM, 7HN, 7HF, 7EF, 7EM, 7EN) 2.5 TDI 4motion | 2004-07 - 2009-11 | 128 | 174 | 2461 |
PHAETON
2002 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PHAETON (3D1, 3D2, 3D3, 3D4, 3D6, 3D7, 3D8, 3D9) 5.0 V10 TDI 4motion | 2002-11 - 2006-10 | 230 | 313 | 4921 |
TOUAREG
2002 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7) 5.0 R50 TDI | 2007-08 - 2010-05 | 257 | 350 | 4921 | |
| TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7) 5.0 V10 TDI | 2002-10 - 2010-05 | 230 | 313 | 4921 | |
| TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7) 2.5 R5 TDI | 2003-01 - 2010-05 | 128 | 174 | 2461 | |
| TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7) 2.5 R5 TDI | 2003-08 - 2010-05 | 120 | 163 | 2461 |
TRANSPORTER
2003 - 2009
Alternatives
€238.52
Dispatch on next business day
€321.51
Dispatch on next business day
€228.43
Dispatch on next business day
€265.77
Dispatch on next business day
€188.37
Dispatch on next business day
€226.20
Dispatch on next business day
€278.35
Dispatch on next business day
€249.02
Dispatch on next business day
€235.57
Dispatch on next business day
€235.50
Dispatch on next business day