Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Broadband lambda sensor |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 430 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 8946728040 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 100 g |
| Gross Weight | 133 g |
Shipping Details
| Weight | 0.123 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€81.64
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
BLUE PRINT
DELPHI
DENSO
192400-0164
192400-0282
192400-0303
192400-0312
234-9021
HERTH+BUSS JAKOPARTS
HOFFER
7481532
INTERMOTOR
64331
LB1577
LUCAS ELECTRICAL
LEB832
MEAT & DORIA
TOYOTA
89467-28040
89467-33030
89467-41030
89467-41040
89467-42020
WALKER PRODUCTS
25054003
25054078
Fit Vehicles
TOYOTA
5 vehicles
CAMRY
1996 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAMRY (_V2_) 3.0 24V (MCV20_, MCV20, MCV10) | 1996-08 - 2001-11 | 140 | 190 | 2995 | |
| CAMRY (_V2_) 3.0 V6 (MCV20_, MCV20R) | 1996-08 - 2001-11 | 135 | 184 | 2995 |
PREVIA
2000 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PREVIA II (_R3_) 2.4 (ACR30) | 2000-02 - 2006-02 | 115 | 156 | 2362 |
RAV
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| RAV 4 II (_A2_) 2.0 4WD (ACA21, ACA20) | 2000-05 - 2005-11 | 110 | 150 | 1998 |
VERSO
2001 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| AVENSIS VERSO (_M2_) 2.0 VVT-i (ACM20_, ACM20R) | 2001-08 - 2009-11 | 110 | 150 | 1998 |
Alternatives
€46.78
Dispatch on next business day
€49.03
Dispatch on next business day
€157.40
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€94.22
Dispatch on next business day
€53.78
Dispatch on next business day
€43.46
Dispatch on next business day
€72.28
dispatch in 2 business days
€45.10
dispatch in 2 business days
€46.51
dispatch in 2 business days
€72.28
dispatch in 2 business days
€47.92
dispatch in 28 business days
€157.04
dispatch in 28 business days
€81.05
dispatch in 28 business days
€100.69
dispatch in 28 business days
€47.56
dispatch in 28 business days
€87.71
dispatch in 28 business days
€51.29
dispatch in 28 business days
€53.57
dispatch in 28 business days
€285.32
dispatch in 28 business days
€55.21
dispatch in 28 business days