Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 880 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | BP6F18861B |
| Quality | DENSO |
| Weight | 130 g |
| Gross Weight | 163 g |
Shipping Details
| Weight | 0.165 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€75.02
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MAZDA
Cross-Reference Numbers
BLUE PRINT
DENSO
234000-4230
234000-4250
HERTH+BUSS JAKOPARTS
MAZDA
BP6F18861B
BP6J18861B
GY0118861A
Fit Vehicles
MAZDA
5 vehicles
MX-5
1998 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MX-5 II (NB) 1.8 16V (NB8C) | 1998-05 - 2005-10 | 103 | 140 | 1840 | |
| MX-5 II (NB) 1.8 16V (NB8C) | 2000-11 - 2005-10 | 107 | 146 | 1840 | |
| MX-5 II (NB) 1.8 (NB8C) | 1998-01 - 2002-07 | 103 | 1839 | ||
| MX-5 II (NB) 1.8 i Turbo | 2002-04 - 2005-10 | 136 | 1840 | ||
| MX-5 II (NB) 1.8 16V (NB8C) | 2000-11 - 2005-10 | 102 | 139 | 1840 |
Alternatives
€33.89
Dispatch on next business day
€38.84
Dispatch on next business day
€39.02
Dispatch on next business day
€51.98
Dispatch on next business day
€34.39
Dispatch on next business day
€24.38
Dispatch on next business day
€25.29
Dispatch on next business day
€34.61
Dispatch on next business day
€17.95
Dispatch on next business day
€36.64
dispatch in 2 business days
€36.44
dispatch in 2 business days
€37.07
dispatch in 2 business days
€35.94
dispatch in 2 business days
€35.93
dispatch in 2 business days
€43.41
dispatch in 28 business days
€47.39
dispatch in 28 business days
€38.01
dispatch in 28 business days
€37.82
dispatch in 28 business days
€32.68
dispatch in 28 business days
€72.49
dispatch in 28 business days
€33.21
dispatch in 28 business days
€37.22
dispatch in 28 business days