Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 480 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | C2C25956 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 90 g |
| Gross Weight | 123 g |
Shipping Details
| Weight | 0.147 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€41.16
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
JAGUAR
Cross-Reference Numbers
DENSO
234000-9310
234000-9311
JAGUAR
2R83-9G444-AC
C2C25956
Fit Vehicles
JAGUAR
16 vehicles
S-TYPE
1999 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| S-TYPE II (X200) 4.2 Supercharged | 2001-11 - 2008-12 | 298 | 4196 | ||
| S-TYPE II (X200) 2.5 V6 | 2002-04 - 2007-10 | 147 | 200 | 2497 | |
| S-TYPE II (X200) 3.0 V6 | 1999-01 - 2007-10 | 175 | 238 | 2967 | |
| S-TYPE II (X200) 4.0 V8 | 1999-01 - 2002-04 | 203 | 276 | 3996 | |
| S-TYPE II (X200) 4.2 V8 | 2002-04 - 2007-10 | 219 | 298 | 4196 | |
| S-TYPE II (X200) R 4,2 V8 | 2002-04 - 2007-10 | 291 | 396 | 4196 |
XJ
2003 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| XJ (X350, X358) 3.0 | 2004-04 - 2007-01 | 179 | 2967 | ||
| XJ (X350, X358) 3.0 | 2003-05 - 2009-03 | 175 | 238 | 2967 | |
| XJ (X350, X358) 3.6 | 2003-05 - 2009-03 | 190 | 258 | 3555 | |
| XJ (X350, X358) 4.2 | 2003-05 - 2009-03 | 219 | 298 | 4196 | |
| XJ (X350, X358) R 4.2 | 2003-03 - 2009-03 | 291 | 395 | 4196 | |
| XJ (X350, X358) 4.2 | 2007-05 - 2009-03 | 224 | 4196 |
XK
2002 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| XK 8 Convertible (X100) 4.2 | 2002-08 - 2006-12 | 219 | 298 | 4196 | |
| XK 8 Convertible (X100) R 4.2 | 2002-08 - 2006-12 | 291 | 396 | 4196 | |
| XK 8 Coupe (X100) 4.2 | 2002-08 - 2005-07 | 219 | 298 | 4196 | |
| XK 8 Coupe (X100) R 4.2 | 2002-08 - 2005-07 | 291 | 396 | 4196 |
Alternatives
€37.14
Dispatch on next business day
€38.65
Dispatch on next business day
€78.86
Dispatch on next business day
€39.97
Dispatch on next business day
€34.39
Dispatch on next business day
€35.01
Dispatch on next business day
€23.90
Dispatch on next business day
€49.96
Dispatch on next business day
€55.13
Dispatch on next business day
€22.88
Dispatch on next business day
€22.76
Dispatch on next business day
€44.63
Dispatch on next business day
€35.10
Dispatch on next business day
€25.20
Dispatch on next business day
€17.88
Dispatch on next business day
€36.09
dispatch in 2 business days
€44.34
dispatch in 2 business days
€75.85
dispatch in 28 business days