Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 376 mm |
| Number of pins | 3 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | B6DC18861A |
| Quality | DENSO |
| Weight | 90 g |
| Gross Weight | 120 g |
Shipping Details
| Weight | 0.144 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€46.90
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MAZDA
Cross-Reference Numbers
DENSO
234-3085
MAZDA
B6DC18861A
Fit Vehicles
MAZDA
5 vehicles
323
1994 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 323 S V (BA) 1.5 16V (BA11) | 1994-08 - 1998-09 | 65 | 88 | 1489 | |
| 323 C V (BA) 1.5 16V (BA11) | 1994-08 - 1998-09 | 65 | 88 | 1489 | |
| 323 F V (BA) 1.5 16V (BA11) | 1994-07 - 1998-09 | 65 | 88 | 1489 |
MX-3
1991 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MX-3 (EC) 1.6 | 1991-05 - 1993-10 | 66 | 88 | 1597 | |
| MX-3 (EC) 1.6 i | 1993-11 - 1998-09 | 79 | 107 | 1597 |
Alternatives
€41.67
Dispatch on next business day
€29.28
Dispatch on next business day
€21.83
Dispatch on next business day
€43.48
Dispatch on next business day
€84.13
Dispatch on next business day
€26.03
Dispatch on next business day
€23.33
Dispatch on next business day
€14.08
Dispatch on next business day
€36.78
Dispatch on next business day
€29.78
dispatch in 2 business days
€35.23
dispatch in 4 business days
NGK ® 0188
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
93087€27.24
dispatch in 28 business days
€40.87
dispatch in 28 business days
€26.13
dispatch in 28 business days
€30.77
dispatch in 28 business days
€32.50
dispatch in 28 business days
€18.92
dispatch in 28 business days