Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 325 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | MD182691 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 96 g |
| Gross Weight | 126 g |
Shipping Details
| Weight | 0.121 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€43.20
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
CHRYSLER
MITSUBISHI
Cross-Reference Numbers
BLUE PRINT
BOSCH
CHRYSLER
MD182691
DENSO
234-4020
HERTH+BUSS JAKOPARTS
MITSUBISHI
MD182691
Fit Vehicles
MITSUBISHI
2 vehicles
COLT
1992 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| COLT IV (CA_A) 1.3 GLi 12V (CA1A) | 1992-04 - 1996-04 | 55 | 75 | 1299 |
LANCER
1992 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LANCER V (CB_A, CD_A, CE_A) 1.3 (CB1A) | 1992-06 - 1996-12 | 55 | 75 | 1299 |
Alternatives
€52.55
Dispatch on next business day
€28.58
Dispatch on next business day
€31.21
Dispatch on next business day
€35.01
Dispatch on next business day
€37.96
Dispatch on next business day
€34.39
Dispatch on next business day
€55.13
Dispatch on next business day
€23.90
Dispatch on next business day
€22.88
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€37.03
Dispatch on next business day
€25.20
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€30.31
Dispatch on next business day
€17.88
Dispatch on next business day
€33.74
dispatch in 2 business days
€37.55
dispatch in 4 business days
€44.15
dispatch in 28 business days
NGK ® 0165
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
92905€35.48
dispatch in 28 business days
€34.27
dispatch in 28 business days
€34.04
dispatch in 28 business days