Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 540 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 1821358B20 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 99 g |
| Gross Weight | 129 g |
Shipping Details
| Weight | 0.146 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€58.29
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
SUZUKI
Cross-Reference Numbers
BOSCH
0 258 003 073
0258003073
DENSO
234-4060
SUZUKI
18213-58B20
Fit Vehicles
SUZUKI
7 vehicles
ALTO
1994 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ALTO IV (EF, SH410_) 1.0 (SH410) | 1994-09 - 2002-06 | 39 | 53 | 993 | |
| ALTO V (HA12_, HA23_, HA22_) 1.0 | 2000-01 - 2002-06 | 43 | 58 | 993 |
VITARA
1990 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VITARA (ET, TA, TD) 1.6 (SE 416) | 1991-02 - 1998-03 | 70 | 1590 | ||
| VITARA Cabrio (ET, TA) 1.6 i 16V (TA02, SE416) | 1990-07 - 1999-03 | 71 | 97 | 1590 | |
| VITARA (ET, TA, TD) 1.6 i 16V All-wheel Drive (ET, TA02, SE416) | 1990-07 - 1998-03 | 71 | 97 | 1590 |
X-90
1995 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| X-90 (EL) 1.6 i 16V (SZ416) | 1995-09 - 1997-12 | 71 | 97 | 1590 | |
| X-90 (EL) 1.6 i 16V 4x4 (SZ416) | 1995-09 - 1997-12 | 71 | 97 | 1590 |
Alternatives
€29.71
Dispatch on next business day
€41.74
Dispatch on next business day
€40.82
Dispatch on next business day
€34.53
Dispatch on next business day
€52.11
Dispatch on next business day
€38.55
Dispatch on next business day
€36.06
Dispatch on next business day
€82.46
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€25.20
Dispatch on next business day
€23.25
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€32.07
Dispatch on next business day
€62.22
dispatch in 28 business days
€29.45
dispatch in 28 business days
€30.34
dispatch in 28 business days
€111.61
dispatch in 28 business days
€46.57
dispatch in 28 business days
€48.85
dispatch in 28 business days
€83.25
dispatch in 28 business days
€25.50
dispatch in 28 business days
TRUCKTEC AUTOMOTIVE ® 07.39.043
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer, out of stock