| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 465 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 0005406217 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 98 g |
| Gross Weight | 128 g |
| Weight | 0.149 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€38.64
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| E-CLASS T-Model (S210) E 200 T (210.235) | 1996-06 - 2000-08 | 100 | 136 | 1998 | |
| E-CLASS T-Model (S210) E 200 T Kompressor (210.245) | 1997-06 - 2003-03 | 137 | 186 | 1998 | |
| E-CLASS (W210) E 200 (210.035) | 1995-06 - 2000-08 | 100 | 136 | 1998 | |
| E-CLASS (W210) E 200 Kompressor (210.045) | 1997-06 - 2002-03 | 137 | 186 | 1998 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SLK (R170) 200 (170.435) | 1996-09 - 2000-03 | 100 | 136 | 1998 | |
| SLK (R170) 200 Kompressor (170.445) | 1996-10 - 2000-03 | 141 | 192 | 1998 | |
| SLK (R170) 230 Kompressor (170.447) | 1996-09 - 2000-03 | 142 | 193 | 2295 |
Alternatives
€31.72
Dispatch on next business day
€41.45
Dispatch on next business day
€58.02
Dispatch on next business day
€53.24
Dispatch on next business day
€45.69
Dispatch on next business day
€32.47
Dispatch on next business day
€30.31
Dispatch on next business day
€33.29
Dispatch on next business day
€55.13
Dispatch on next business day
€22.88
Dispatch on next business day
€22.76
Dispatch on next business day
€26.59
Dispatch on next business day
€34.39
Dispatch on next business day
€23.90
Dispatch on next business day
€32.24
Dispatch on next business day
€33.99
Dispatch on next business day
€32.68
Dispatch on next business day
€37.38
Dispatch on next business day
€31.94
Dispatch on next business day
€17.88
Dispatch on next business day
€34.97
dispatch in 2 business days
€31.85
dispatch in 2 business days
€27.51
dispatch in 2 business days
€42.65
dispatch in 28 business days
NGK ® 1976
Lambda Sensor
Product has been replaced by:
97633