| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 1420 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 11781735710 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 154 g |
| Gross Weight | 184 g |
| Weight | 0.206 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€59.44
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 (E34) 525 i 24V | 1990-03 - 1995-08 | 141 | 192 | 2494 | |
| 5 Touring (E34) 520 i | 1991-07 - 1996-07 | 110 | 150 | 1990 | |
| 5 (E34) 520 i 24V | 1990-04 - 1995-08 | 110 | 150 | 1990 | |
| 5 (E34) 525 iX 24V | 1991-10 - 1995-08 | 141 | 192 | 2494 | |
| 5 Touring (E34) 525 i | 1991-07 - 1996-07 | 141 | 192 | 2494 | |
| 5 Touring (E34) 525 ix | 1992-01 - 1996-03 | 141 | 192 | 2494 |
Alternatives
€51.38
Dispatch on next business day
€31.10
Dispatch on next business day
€45.33
Dispatch on next business day
€42.48
Dispatch on next business day
€61.08
Dispatch on next business day
€34.86
Dispatch on next business day
€39.24
Dispatch on next business day
€49.16
Dispatch on next business day
€26.47
Dispatch on next business day
€19.76
Dispatch on next business day
€36.19
Dispatch on next business day
€31.71
Dispatch on next business day
€35.57
dispatch in 2 business days
€49.36
dispatch in 2 business days
€42.17
dispatch in 28 business days
NGK ® 0295
Lambda Sensor
Product has been replaced by:
93377€32.51
dispatch in 28 business days
€46.79
dispatch in 28 business days
€18.08
dispatch in 28 business days
€48.76
dispatch in 28 business days
€35.23
dispatch in 28 business days
TRUCKTEC AUTOMOTIVE ® 08.39.053
Lambda Sensor
€38.88
dispatch in 28 business days
€64.60
dispatch in 28 business days
€62.40
dispatch in 28 business days