Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 380 mm |
| Number of pins | 3 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 226909F600 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 96 g |
| Gross Weight | 126 g |
Shipping Details
| Weight | 0.116 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€40.58
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
NISSAN
Cross-Reference Numbers
BOSCH
DENSO
234-3109
HERTH+BUSS JAKOPARTS
NISSAN
22690-9F600
Fit Vehicles
NISSAN
8 vehicles
ALMERA
2000 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ALMERA II Hatchback (N16) 1.5 | 2000-03 - 2006-11 | 66 | 90 | 1498 | |
| ALMERA II Hatchback (N16) 1.8 | 2000-01 - 2002-11 | 84 | 114 | 1769 | |
| ALMERA II (N16) 1.5 | 2000-07 - 2006-11 | 66 | 90 | 1498 | |
| ALMERA TINO (V10) 1.8 | 2000-08 - 2006-02 | 84 | 114 | 1769 | |
| ALMERA II (N16) 1.8 | 2000-07 - 2002-11 | 84 | 114 | 1769 |
PRIMERA
1999 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PRIMERA Hatchback (P11) 1.8 16V | 1999-08 - 2002-07 | 84 | 114 | 1769 | |
| PRIMERA Traveller (WP11) 1.8 16V | 1999-08 - 2001-12 | 84 | 114 | 1769 | |
| PRIMERA (P11) 1.8 16V | 1999-08 - 2001-12 | 84 | 114 | 1769 |
Alternatives
€30.74
Dispatch on next business day
€50.62
Dispatch on next business day
€54.83
Dispatch on next business day
€35.56
Dispatch on next business day
€23.55
Dispatch on next business day
€43.58
Dispatch on next business day
€30.00
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€23.25
Dispatch on next business day
€35.25
dispatch in 2 business days
€32.88
dispatch in 28 business days
NGK ® 5680
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
92016€32.27
dispatch in 28 business days
€46.90
dispatch in 28 business days
€34.86
dispatch in 28 business days
€34.91
dispatch in 28 business days
HERTH+BUSS JAKOPARTS ® J1461011
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
J1461006€46.41
dispatch in 28 business days
€25.50
dispatch in 28 business days
NGK ® 0412
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
93111€49.61
dispatch in 28 business days