No longer deliverable by the manufacturer
Specifications
| Oxygen Sensor | Unheated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 410 mm |
| Number of pins | 1 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 36531P2YG01 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 76 g |
| Gross Weight | 109 g |
Shipping Details
| Weight | 0.168 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
DENSO
065500-6030
065500-6040
065500-6420
065500-6440
HERTH+BUSS JAKOPARTS
HONDA
36531-P06-A02
36531-P1K-E01
36531-P2J-J01
36531-P2Y-G01
36531-P64-003
36531-PT1-X03
36531-PT1-X13
Fit Vehicles
HONDA
8 vehicles
ACCORD
1990 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ACCORD IV (CB) 2.0 16V (CB3) | 1990-01 - 1993-03 | 81 | 110 | 1997 |
CIVIC
1991 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CIVIC VI Fastback (MA, MB) 1.6 i (MB1) | 1994-09 - 1997-01 | 83 | 113 | 1590 | |
| CIVIC VI Hatchback (EJ, EK) 1.5 i (EK3) | 1995-11 - 2001-02 | 84 | 114 | 1493 | |
| CIVIC V Hatchback (EG, EH) 1.5 i 16V (EG4) | 1991-10 - 1995-11 | 69 | 94 | 1493 | |
| CIVIC V Hatchback (EG, EH) 1.5 i 16V (EG4) | 1991-10 - 1995-11 | 66 | 90 | 1493 | |
| CIVIC V Saloon (EG, EH) 1.5 i 16V (EG8) | 1991-10 - 1995-11 | 69 | 94 | 1493 | |
| CIVIC VI Saloon (EJ, EK, SO) 1.5 i (EK3) | 1995-11 - 2001-02 | 84 | 114 | 1493 | |
| CIVIC V Saloon (EG, EH) 1.5 | 1993-10 - 1995-12 | 66 | 1493 |
Alternatives
€14.62
Dispatch on next business day
€27.30
Dispatch on next business day
€19.03
Dispatch on next business day
€18.98
Dispatch on next business day
€33.04
Dispatch on next business day
€18.71
Dispatch on next business day
€15.73
Dispatch on next business day
€27.95
Dispatch on next business day
€28.40
Dispatch on next business day
€13.28
Dispatch on next business day
€55.13
Dispatch on next business day
€30.60
Dispatch on next business day
€25.06
Dispatch on next business day
€22.88
Dispatch on next business day
€33.63
Dispatch on next business day
€27.37
Dispatch on next business day
€26.59
Dispatch on next business day
€34.70
Dispatch on next business day
€27.39
Dispatch on next business day