Article to be discontinued
Specifications
| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 183 mm |
| Number of pins | 3 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 7700864987 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 84 g |
| Gross Weight | 114 g |
Shipping Details
| Weight | 0.106 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
BOSCH
LUCAS ELECTRICAL
LEB162
RENAULT
7700273273
7700864987
Fit Vehicles
RENAULT
8 vehicles
CLIO
1990 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (B/C57R, B575, B57A) | 1991-01 - 1996-06 | 40 | 54 | 1171 | |
| CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (B/C/S57A, B/C57S, 5/357F, 5/357J, 5/357L, 5/357R) | 1990-05 - 1998-09 | 43 | 58 | 1171 | |
| CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.4 (B/C57T, B/C57Y) | 1991-01 - 1998-09 | 58 | 79 | 1390 | |
| CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.4 | 1991-01 - 1998-09 | 59 | 1390 | ||
| CLIO I Hatchback Van (S57_) 1.2 | 1991-01 - 1998-09 | 40 | 1171 |
RAPID
1991 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| RAPID Box Body/MPV (F40_, G40_) 1.4 (F40D) | 1994-01 - 1998-03 | 58 | 79 | 1390 | |
| RAPID Box Body/MPV (F40_, G40_) 1.4 (F40U, F40V) | 1991-09 - 1998-03 | 55 | 75 | 1390 | |
| RAPID Box Body/MPV (F40_, G40_) 1.4 (F40Y, F40A, F40V) | 1991-09 - 1997-08 | 43 | 1390 |
Alternatives
€43.48
Dispatch on next business day
€28.42
Dispatch on next business day
€23.55
Dispatch on next business day
€82.46
Dispatch on next business day
€30.10
Dispatch on next business day
€30.25
Dispatch on next business day
€45.57
Dispatch on next business day
€42.77
Dispatch on next business day
€49.93
Dispatch on next business day
€27.37
Dispatch on next business day
€24.78
Dispatch on next business day
€29.62
dispatch in 2 business days
€30.77
dispatch in 28 business days
€27.33
dispatch in 28 business days
€26.13
dispatch in 28 business days
€31.27
dispatch in 28 business days
€31.79
dispatch in 28 business days
NGK ® 0134
Lambda Sensor
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
93986