| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Planar probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 425 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 8946502060 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 113 g |
| Gross Weight | 146 g |
| Weight | 0.166 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€47.44
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| C1 (PM_, PN_) 1.0 | 2005-06 - 2014-09 | 50 | 68 | 998 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 107 (PM_, PN_) 1.0 | 2005-06 - 2014-05 | 50 | 68 | 998 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| AYGO (_B1_) 1.0 (KGB10_, KGB10R) | 2005-07 - 2014-05 | 50 | 68 | 998 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| COROLLA Estate (_E12_) 1.4 VVT-i (ZZE120_, ZZE120R) | 2002-01 - 2007-02 | 71 | 97 | 1398 | |
| COROLLA (_E12_) 1.4 VVT-i (ZZE120_, ZZE120R) | 2001-11 - 2007-02 | 71 | 97 | 1398 | |
| COROLLA Saloon (_E12_) 1.4 VVT-i (ZZE120_, ZZE120R) | 2001-10 - 2006-10 | 71 | 97 | 1398 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| YARIS (_P9_) 1.0 VVT-i (KSP90_, KSP90R) | 2005-08 - 2011-12 | 51 | 69 | 998 | |
| YARIS (_P13_) 1.8 GRMN (NSP131_) | 2017-09 - 2020-06 | 156 | 1798 | ||
| YARIS (_P13_) 1.0 (KSP130_, KSP130) | 2010-12 - 2020-06 | 51 | 69 | 998 |
Alternatives
€40.09
Dispatch on next business day
€32.85
Dispatch on next business day
€33.00
Dispatch on next business day
€35.75
Dispatch on next business day
€49.12
Dispatch on next business day
€35.82
Dispatch on next business day
€43.97
Dispatch on next business day
€51.49
Dispatch on next business day
€53.02
Dispatch on next business day
€34.98
Dispatch on next business day
€45.77
Dispatch on next business day
€42.01
Dispatch on next business day
€33.95
Dispatch on next business day
€71.40
Dispatch on next business day
€30.19
Dispatch on next business day
€26.07
Dispatch on next business day
€50.40
Dispatch on next business day
€50.81
Dispatch on next business day
€50.80
Dispatch on next business day
€16.77
Dispatch on next business day
€42.44
dispatch in 2 business days
€33.66
dispatch in 2 business days
€28.73
dispatch in 28 business days