| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Planar probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 1300 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 06F906262D |
| Quality | DENSO |
| Weight | 125 g |
| Gross Weight | 158 g |
| Weight | 0.25 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | United States |
€54.45
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A3 (8P1) 2.0 FSI | 2003-05 - 2008-06 | 110 | 150 | 1984 | |
| A3 Sportback (8PA) 2.0 FSI | 2004-09 - 2008-06 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A6 C6 (4F2) RS6 quattro | 2008-09 - 2010-08 | 426 | 580 | 4991 | |
| A6 C6 Avant (4F5) RS6 quattro | 2008-04 - 2010-08 | 426 | 580 | 4991 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| Q7 (4LB) 4.2 FSI quattro | 2006-03 - 2010-05 | 257 | 350 | 4163 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ALTEA (5P1) 2.0 FSI | 2004-05 - 2009-03 | 110 | 150 | 1984 | |
| ALTEA XL (5P5, 5P8) 2.0 FSI | 2006-10 - 2009-03 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LEON (1P1) 2.0 FSI | 2005-07 - 2010-05 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOLEDO III (5P2) 2.0 FSI | 2004-10 - 2009-05 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| OCTAVIA II (1Z3) 2.0 FSI | 2004-11 - 2008-10 | 110 | 150 | 1984 | |
| OCTAVIA II Combi (1Z5) 2.0 FSI | 2004-11 - 2008-10 | 110 | 150 | 1984 | |
| OCTAVIA II Combi (1Z5) 2.0 FSI 4x4 | 2004-11 - 2009-04 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GOLF PLUS V (5M1, 521) 2.0 FSI | 2005-05 - 2008-06 | 110 | 150 | 1984 | |
| GOLF V (1K1) 2.0 FSI | 2004-01 - 2008-11 | 110 | 150 | 1984 | |
| GOLF V (1K1) 2.0 FSI 4motion | 2004-08 - 2008-11 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| JETTA III (1K2) 2.0 FSI | 2005-08 - 2010-10 | 110 | 150 | 1984 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7) 4.2 V8 FSI | 2006-06 - 2010-05 | 257 | 350 | 4163 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOURAN (1T1, 1T2) 2.0 FSI | 2003-10 - 2007-01 | 110 | 150 | 1984 |
Alternatives
€40.09
Dispatch on next business day
€36.04
Dispatch on next business day
€35.01
Dispatch on next business day
€41.76
Dispatch on next business day
€52.75
Dispatch on next business day
€98.42
Dispatch on next business day
€60.25
Dispatch on next business day
€61.35
Dispatch on next business day
€35.06
Dispatch on next business day
€65.67
Dispatch on next business day
€71.40
Dispatch on next business day
€35.63
Dispatch on next business day
€30.19
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€41.72
Dispatch on next business day
€36.71
Dispatch on next business day
€34.68
Dispatch on next business day
€37.59
Dispatch on next business day
€40.88
Dispatch on next business day
€52.61
Dispatch on next business day
€28.56
Dispatch on next business day
€44.30
Dispatch on next business day
€21.01
Dispatch on next business day
€16.46
Dispatch on next business day
€32.90
dispatch in 2 business days