Article to be discontinued
Specifications
| Core Length | 650 mm |
| Core Width | 260 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Material | Aluminium |
| Frame Material | Plastic |
| for OE number | 431121253A |
| Weight | 1390 g |
| Gross Weight | 3070 g |
| alternative item | - |
Shipping Details
| Weight | 3.605 Kg |
| Weight Volumetric | 14.42 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | Portugal |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AVA Clever Choice
AI2051
BEHR HELLA SERVICE
376705731
8MK376705731
JDEUS
RA0010071
MAGNETI MARELLI
350213405000
BM405
MAHLE
NISSENS
VW
431121253A
443121253C
Fit Vehicles
AUDI
18 vehicles
100
1976 - 1990
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 100 C2 Saloon (431, 433, 434) 1.6 | 1976-08 - 1982-07 | 63 | 85 | 1588 | |
| 100 C2 Saloon (431, 433, 434) 2.0 | 1976-06 - 1978-08 | 85 | 115 | 1984 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 | 1986-02 - 1988-07 | 65 | 88 | 1781 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 | 1982-08 - 1987-12 | 55 | 75 | 1781 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 | 1983-08 - 1989-07 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 Cat | 1985-03 - 1990-11 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 quattro | 1986-08 - 1990-07 | 65 | 88 | 1781 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 quattro | 1984-10 - 1988-07 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C2 Avant (435, 436) 1.6 | 1977-07 - 1983-02 | 63 | 85 | 1588 | |
| 100 C2 Avant (435, 436) 2.0 | 1977-08 - 1980-07 | 85 | 115 | 1984 | |
| 100 C3 Saloon (443, 444) 1.8 Cat quattro | 1985-08 - 1990-11 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 | 1982-08 - 1987-12 | 55 | 75 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 | 1986-02 - 1990-07 | 65 | 88 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 | 1983-08 - 1989-07 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 quattro | 1986-08 - 1990-07 | 65 | 88 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 Cat quattro | 1985-08 - 1990-10 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 Cat | 1985-03 - 1990-11 | 66 | 90 | 1781 | |
| 100 C3 Avant (445, 446) 1.8 quattro | 1984-10 - 1988-07 | 66 | 90 | 1781 |
Alternatives
€46.80
Dispatch on next business day
€39.37
Dispatch on next business day
€38.41
Dispatch on next business day
NISSENS ® 60420
Radiator, engine cooling
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
604201DENSO ® DRM02004
Radiator, engine cooling
Article to be discontinued
Product has been replaced by:
DRM02008€39.65
dispatch in 28 business days