Article to be discontinued
Specifications
| Core Length | 550 mm |
| Core Width | 432 mm |
| Core Depth | 33 mm |
| Material | Aluminium |
| Frame Material | Plastic |
| for OE number | 1707929 |
| Weight | 3345 g |
| Gross Weight | 5025 g |
| alternative item | - |
Shipping Details
| Weight | 4.529 Kg |
| Weight Volumetric | 18.116 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | Japan |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
Fit Vehicles
BMW
27 vehicles
3
1983 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 Convertible (E30) 325 i | 1985-12 - 1987-12 | 126 | 171 | 2494 | |
| 3 Convertible (E30) 325 i | 1987-08 - 1993-11 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 Convertible (E30) 320 i | 1986-05 - 1993-11 | 95 | 129 | 1990 | |
| 3 (E30) 325 i | 1986-12 - 1991-06 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 (E30) 325 i | 1983-09 - 1989-11 | 126 | 171 | 2494 | |
| 3 (E30) 325 i X | 1986-09 - 1991-08 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 (E30) 325 i X | 1986-03 - 1987-12 | 126 | 171 | 2494 | |
| 3 Convertible (E36) 320 i | 1993-12 - 1999-11 | 110 | 150 | 1990 | |
| 3 Convertible (E36) 323 i | 1995-05 - 1999-11 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 Coupe (E36) 320 i | 1991-12 - 1998-11 | 110 | 150 | 1990 | |
| 3 Coupe (E36) 323 i | 1995-05 - 1999-04 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 Coupe (E36) 325 i | 1991-10 - 1995-02 | 141 | 192 | 2494 | |
| 3 (E30) 324 d | 1985-09 - 1990-12 | 63 | 86 | 2443 | |
| 3 (E30) 324 td | 1987-09 - 1991-08 | 85 | 115 | 2443 | |
| 3 (E36) 320 i | 1991-01 - 1998-02 | 110 | 150 | 1990 | |
| 3 (E36) 323 i | 1995-05 - 1998-11 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 (E36) 325 i | 1990-09 - 1995-12 | 141 | 192 | 2494 | |
| 3 Touring (E30) 320 i | 1988-01 - 1991-12 | 95 | 129 | 1991 | |
| 3 Touring (E30) 324 td | 1988-01 - 1993-06 | 85 | 115 | 2443 | |
| 3 Touring (E30) 325 i | 1987-07 - 1993-03 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 Touring (E30) 325 i X | 1988-06 - 1993-10 | 125 | 170 | 2494 | |
| 3 Convertible (E36) 325 i | 1993-03 - 1995-08 | 141 | 192 | 2494 | |
| 3 Touring (E36) 320 i | 1995-01 - 1999-04 | 110 | 150 | 1990 | |
| 3 Touring (E36) 323 i | 1995-12 - 1999-04 | 125 | 170 | 2494 |
5
1992 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 (E34) 530 i V8 | 1992-09 - 1995-12 | 160 | 218 | 2997 | |
| 5 Touring (E34) 530 i | 1992-09 - 1996-07 | 160 | 218 | 2997 |
7
1992 - 1994
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 (E32) 730 i, iL V8 | 1992-04 - 1994-09 | 160 | 218 | 2997 |
Alternatives
€65.37
Dispatch on next business day
€80.11
Dispatch on next business day
€59.89
Dispatch on next business day
€55.03
Dispatch on next business day
€75.64
Dispatch on next business day
€52.93
Dispatch on next business day
€57.43
dispatch in 28 business days