No longer deliverable by the manufacturer
Specifications
| Core Length | 530 mm |
| Core Width | 287 mm |
| Core Depth | 32 mm |
| Material | Copper |
| Frame Material | Brass |
| for OE number | 1302181 |
| Gross Weight | 4574 g |
| alternative item | - |
Shipping Details
| Weight | 4.543 Kg |
| Weight Volumetric | 13.629 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | Italy |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AURADIA
KOL048
AVA Clever Choice
OL2048
OL2050
BEHR HELLA SERVICE
2108726
2180010033
8MK376727771
JDEUS
RA0200380
MAGNETI MARELLI
350213581000
BM581
NISSENS
63242
NRF
54704
7438
OPEL
1302181
1302189
1302196
VALEO
VAUXHALL
1302181
1302189
1302196
Fit Vehicles
OPEL
10 vehicles
ASCONA
1981 - 1988
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASCONA C (J82) 1.3 N (F11, M11, F69) | 1981-09 - 1986-08 | 44 | 60 | 1297 | |
| ASCONA C (J82) 1.3 S (F11, M11, F68, M68) | 1981-09 - 1988-08 | 55 | 75 | 1297 | |
| ASCONA C Hatchback (J82) 1.3 N (F68, M68) | 1981-09 - 1986-08 | 44 | 60 | 1297 | |
| ASCONA C Hatchback (J82) 1.3 S (F68, M68) | 1981-09 - 1988-08 | 55 | 75 | 1297 |
KADETT
1979 - 1984
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| KADETT D (31_-34_, 41_-44_) 1.3 N | 1979-08 - 1984-08 | 44 | 60 | 1297 | |
| KADETT D (31_-34_, 41_-44_) 1.3 S | 1979-08 - 1984-08 | 55 | 75 | 1297 | |
| KADETT D (32_,37_,39, _42) 1.3 N | 1979-08 - 1984-08 | 44 | 60 | 1297 | |
| KADETT D (32_,37_,39, _42) 1.3 S | 1979-08 - 1984-08 | 55 | 75 | 1297 | |
| KADETT D Estate (35_, 36_, 45_, 46_) 1.3 N | 1979-08 - 1984-08 | 44 | 60 | 1297 | |
| KADETT D Estate (35_, 36_, 45_, 46_) 1.3 S | 1979-08 - 1984-08 | 55 | 75 | 1297 |
VAUXHALL
3 vehicles
CAVALIER
1981 - 1988
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAVALIER Mk II Hatchback (J82) 1.3 S | 1981-09 - 1988-08 | 55 | 75 | 1297 | |
| CAVALIER Mk II Saloon (J82) 1.3 S | 1981-09 - 1988-08 | 55 | 75 | 1297 | |
| CAVALIER Mk II Estate (J82) 1.3 S | 1981-09 - 1988-08 | 55 | 75 | 1297 |
Alternatives
€164.70
Dispatch on next business day
€170.97
Dispatch on next business day
€189.14
Dispatch on next business day
€43.10
dispatch in 28 business days
€39.58
dispatch in 28 business days