Article to be discontinued
Specifications
| Core Length | 429 mm |
| Core Width | 322 mm |
| Core Depth | 23 mm |
| Material | Aluminium |
| Frame Material | Plastic |
| for OE number | 6N0121253A |
| Weight | 1656 g |
| Gross Weight | 2166 g |
| alternative item | - |
Shipping Details
| Weight | 2.454 Kg |
| Weight Volumetric | 9.816 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | Portugal |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
VW
Cross-Reference Numbers
AURADIA
KVW028
AVA Clever Choice
VW2028
BEHR HELLA SERVICE
2109177
376713744
8MK376713741
8MK376713744
91092028SF
DELPHI
PLE100046
FRIGAIR
1103020
JDEUS
RA0300380
MAGNETI MARELLI
350213214000
BM214
MAHLE
NISSENS
65185
65185A
NRF
505650
58819
ORDONEZ
2060039
VALEO
VW
6N0121253A
6N0121253B
Fit Vehicles
VW
12 vehicles
GOLF
1991 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GOLF III Variant (1H5) 1.4 | 1993-07 - 1999-04 | 44 | 60 | 1390 | |
| GOLF III Variant (1H5) 1.4 | 1993-07 - 1999-04 | 40 | 55 | 1390 | |
| GOLF III (1H1) 1.4 | 1991-11 - 1997-08 | 40 | 55 | 1390 | |
| GOLF III (1H1) 1.4 | 1991-10 - 1997-08 | 44 | 60 | 1390 | |
| GOLF III (1H1) 1.6 | 1992-09 - 1997-08 | 55 | 75 | 1598 |
PASSAT
1980 - 1986
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PASSAT B2 Variant (33B) 1.3 | 1980-08 - 1986-07 | 44 | 60 | 1272 | |
| PASSAT B2 (32B) 1.3 | 1980-08 - 1986-07 | 44 | 60 | 1272 |
POLO
1999 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| POLO (6N2) 1.7 SDI | 1999-10 - 2001-09 | 44 | 60 | 1716 | |
| POLO (6N2) 1.9 SDI | 1999-10 - 2001-09 | 47 | 64 | 1896 |
VENTO
1991 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VENTO (1H2) 1.4 | 1991-11 - 1998-09 | 40 | 55 | 1390 | |
| VENTO (1H2) 1.4 | 1991-11 - 1998-09 | 44 | 60 | 1390 | |
| VENTO (1H2) 1.6 | 1992-09 - 1998-09 | 55 | 75 | 1598 |
Alternatives
€23.20
Dispatch on next business day
€29.33
Dispatch on next business day
€39.24
Dispatch on next business day
€32.98
Dispatch on next business day
€22.61
Dispatch on next business day
€24.42
Dispatch on next business day
€31.02
dispatch in 28 business days
€24.84
dispatch in 28 business days
€25.76
dispatch in 28 business days
€31.90
dispatch in 28 business days
€30.79
dispatch in 28 business days