Dimensions and size
| Diameter | 14 | mm |
Specifications
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode |
| Electrode Gap | 1.1 mm |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Thread Length | 19 mm |
| for OE number | 1214528 |
| Connector type | Crimped SAE |
| Spanner Size | 16 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Weight | 43 g |
| Gross Weight | 46 g |
| alternative item | IK20TT |
| Trade Numbers | 5358, I58 |
Shipping Details
| Weight | 0.047 Kg |
| Customs Code | 851110 |
| Country of Origin | Japan |
€9.12
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
DAIHATSU
MAZDA
NISSAN
OPEL
SAAB
SUBARU
Cross-Reference Numbers
BorgWarner (BERU)
DENSO
267700-5130
267700513
5358
53584
I58
KJ20CR-L11
KJ20CR-U11
KJ20CR11
KJ20DR-M11
KJ20SR11
PK20GR8
PKJ20CR-L11
PKJ20CR-L13
PKJ20CR-M11
PKJ20CR8
SKJ20CR-A8
SKJ20DR-M11
SKJ20DR-M13
Fit Vehicles
DODGE
1 vehicles
CALIBER
2007 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIBER 2.4 Turbo | 2007-12 - ... | 217 | 295 | 2359 |
HONDA
1 vehicles
ACCORD
1998 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ACCORD VI (CK, CG, CH, CF, CL) 2.0 i (CG9) | 1998-10 - 2001-01 | 108 | 147 | 1997 |
OPEL
13 vehicles
ASTRA
2003 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA J GTC 1.6 Turbo (08) | 2011-10 - 2013-06 | 132 | 180 | 1598 | |
| ASTRA H (A04) 1.6 Turbo (L48) | 2007-02 - 2010-10 | 132 | 180 | 1598 | |
| ASTRA H Estate (A04) 1.6 Turbo (L35) | 2007-02 - 2010-10 | 132 | 180 | 1598 | |
| ASTRA J (P10) 1.6 Turbo (68) | 2009-12 - 2015-10 | 132 | 180 | 1598 | |
| ASTRA J Sports Tourer (P10) 1.6 Turbo (35) | 2010-10 - 2015-10 | 132 | 180 | 1598 | |
| ASTRA J Saloon 1.6 Turbo (69) | 2012-06 - ... | 132 | 180 | 1598 | |
| ASTRA G Estate (T98) 1.6 CNG (F35) | 2003-03 - 2004-07 | 71 | 97 | 1598 |
CORSA
2006 - 2014
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORSA D (S07) 1.6 Turbo (L08, L68) | 2011-06 - 2014-08 | 155 | 211 | 1598 | |
| CORSA D (S07) 1.6 Turbo (L08, L68) | 2006-11 - 2014-08 | 141 | 192 | 1598 | |
| CORSA D (S07) 1.6 Turbo (L08, L68) | 2007-05 - 2014-08 | 110 | 150 | 1598 |
INSIGNIA
2008 - 2017
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| INSIGNIA A (G09) 1.6 Turbo (68) | 2008-07 - 2017-03 | 132 | 180 | 1598 | |
| INSIGNIA A Sports Tourer (G09) 1.6 Turbo (35) | 2009-01 - 2013-06 | 132 | 180 | 1598 | |
| INSIGNIA A Saloon (G09) 1.6 Turbo (69) | 2008-07 - 2017-03 | 132 | 180 | 1598 |
SAAB
1 vehicles
9-5
2010 - 2012
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 9-5 (YS3G) 1.6 Turbo | 2010-05 - 2012-01 | 132 | 180 | 1598 |
Alternatives
€2.94
Dispatch on next business day
€10.96
Dispatch on next business day
€11.31
Dispatch on next business day
€7.81
Dispatch on next business day
€10.32
Dispatch on next business day
€7.23
Dispatch on next business day
€8.70
Dispatch on next business day
€2.03
Dispatch on next business day
€8.16
Dispatch on next business day
€2.69
Dispatch on next business day
€9.95
Dispatch on next business day
€7.43
Dispatch on next business day
€1.95
Dispatch on next business day
€11.36
Dispatch on next business day
€6.76
Dispatch on next business day
€5.63
Dispatch on next business day
€3.31
Dispatch on next business day
€5.19
Dispatch on next business day
€6.81
Dispatch on next business day
€5.12
dispatch in 28 business days