Dimensions and size
| Diameter | 14 | mm |
Specifications
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode |
| Electrode Gap | 0.8 mm |
| Thread Size | M14x1.25 |
| Thread Length | 26.5 mm |
| for OE number | 1505812 |
| Connector type | Crimped SAE |
| Spanner Size | 16 mm |
| Tightening Torque | 22 Nm |
| Weight | 48 g |
| Gross Weight | 51 g |
| alternative item | VKH22 |
| Trade Numbers | 5345, I45 |
Shipping Details
| Weight | 0.049 Kg |
| Customs Code | 851110 |
| Country of Origin | Japan |
€8.44
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
Fit Vehicles
FORD
3 vehicles
FOCUS
2005 - 2012
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FOCUS II (DA_, HCP, DP) 2.5 RS | 2009-01 - 2011-07 | 224 | 305 | 2521 | |
| FOCUS II (DA_, HCP, DP) 2.5 ST | 2005-10 - 2012-09 | 166 | 225 | 2522 |
MONDEO
2007 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MONDEO IV (BA7) 2.5 | 2007-03 - 2015-01 | 162 | 220 | 2521 |
PORSCHE
26 vehicles
BOXSTER
2009 - 2016
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| BOXSTER Spyder (981) 3.8 | 2015-01 - 2016-05 | 276 | 375 | 3800 | |
| BOXSTER (981) 2.7 | 2012-04 - 2016-05 | 195 | 265 | 2706 | |
| BOXSTER Spyder (987) 3.4 (987.720) | 2010-02 - 2011-12 | 235 | 320 | 3436 | |
| BOXSTER (981) S 3.4 | 2012-04 - 2016-05 | 232 | 315 | 3436 | |
| BOXSTER (981) GTS 3.4 | 2014-02 - 2016-05 | 243 | 330 | 3436 | |
| BOXSTER (987) 2.9 | 2009-06 - 2012-03 | 188 | 255 | 2893 | |
| BOXSTER (987) S 3.4 | 2009-06 - 2011-12 | 228 | 310 | 3436 |
CAYENNE
2007 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAYENNE (9PA) GTS 4.8 | 2007-10 - 2010-09 | 298 | 405 | 4806 | |
| CAYENNE (92A) 4.8 S | 2010-06 - 2014-05 | 294 | 400 | 4806 | |
| CAYENNE (9PA) S 4.8 | 2007-02 - 2010-09 | 283 | 385 | 4806 | |
| CAYENNE (92A) 4.8 GTS | 2012-06 - 2018-05 | 309 | 420 | 4806 |
CAYMAN
2009 - 2016
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAYMAN (981) 3.8 GT4 | 2015-01 - 2016-05 | 283 | 385 | 3800 | |
| CAYMAN (981) 2.7 | 2013-03 - 2016-05 | 202 | 275 | 2706 | |
| CAYMAN (981) GTS 3.4 | 2014-02 - 2016-05 | 250 | 340 | 3436 | |
| CAYMAN (981) S 3.4 | 2013-03 - 2016-05 | 239 | 325 | 3436 | |
| CAYMAN (987) 2.9 | 2009-02 - 2012-12 | 195 | 265 | 2893 | |
| CAYMAN (987) R 3.4 | 2010-11 - 2012-12 | 243 | 330 | 3436 | |
| CAYMAN (987) S 3.4 | 2009-02 - 2013-06 | 235 | 320 | 3436 |
PANAMERA
2009 - 2016
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PANAMERA (970) 3.6 | 2010-05 - 2013-07 | 220 | 300 | 3605 | |
| PANAMERA (970) 3.6 4 | 2010-05 - 2013-07 | 220 | 300 | 3605 | |
| PANAMERA (970) 4.8 4S | 2009-09 - 2013-07 | 294 | 400 | 4806 | |
| PANAMERA (970) 4.8 GTS | 2012-01 - 2015-12 | 316 | 430 | 4806 | |
| PANAMERA (970) 4.8 S | 2009-08 - 2013-07 | 294 | 400 | 4806 | |
| PANAMERA (970) 3.6 4 | 2013-07 - 2016-10 | 228 | 310 | 3605 | |
| PANAMERA (970) 3.6 | 2013-07 - 2016-10 | 228 | 310 | 3605 | |
| PANAMERA (970) 4.8 GTS | 2013-07 - 2016-10 | 324 | 440 | 4806 |
VOLVO
1 vehicles
V50
2006 - 2012
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| V50 (545) 2.0 | 2006-10 - 2012-12 | 107 | 146 | 1999 |
Alternatives
€13.15
Dispatch on next business day
€12.23
Dispatch on next business day
€10.18
Dispatch on next business day
€5.46
Dispatch on next business day
€6.35
Dispatch on next business day
€8.11
Dispatch on next business day
€5.59
Dispatch on next business day
€5.48
Dispatch on next business day
€4.06
Dispatch on next business day