Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.8 kW |
| Number of Teeth | 9 |
| Plug Type ID | 30-50 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Flange Diameter | 83 mm |
| Number of mounting bores | 2 |
| Pinion Rest Position | 2 mm |
Shipping Details
| Weight | 4.617 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Italy |
€106.11
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
101208
101208B
101208D
101208H
101208M
101208V
AS-PL
BOSCH
CASCO
CST10221
CST10221AS
CST10221ES
CST10221GS
CST10221OS
CST10221RS
ELSTOCK
ERA
220137B
220137HQ
220137R
EUROREPAR
1638125080
FISPA
S12BH0246A2
HC-Cargo
112443
HC-PARTS
CS 1208
HELLA
8EA 012 526-211
8EA 737 891-001
HERTH+BUSS ELPARTS
HOFFER
H5010177
LUCAS
MEAT & DORIA
NAPA
NSM1410
REAL
20401122
20401122BN
20401122OE
REMY
DRS3819
SANDO
6010221
6010221.0
6010221.1
SIDAT
S12BH0246A2
STARLINE
SX 2073
VALEO
458461
VW
068 911 024 H
Fit Vehicles
AUDI
9 vehicles
A4
2000 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A4 B5 (8D2) 1.9 TDI quattro | 2000-03 - 2000-11 | 85 | 116 | 1896 | |
| A4 B6 (8E2) 1.9 TDI quattro | 2001-11 - 2004-12 | 96 | 130 | 1896 | |
| A4 B6 (8E2) 1.9 TDI | 2000-11 - 2004-12 | 96 | 130 | 1896 | |
| A4 B5 Avant (8D5) 1.9 TDI quattro | 2000-03 - 2001-09 | 85 | 115 | 1896 | |
| A4 B5 Avant (8D5) 1.9 TDI | 2000-03 - 2001-09 | 85 | 115 | 1896 | |
| A4 B6 Avant (8E5) 1.9 TDI | 2001-09 - 2004-12 | 96 | 130 | 1896 | |
| A4 B6 Avant (8E5) 1.9 TDI quattro | 2001-11 - 2004-12 | 96 | 130 | 1896 |
A6
2001 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A6 C5 (4B2, 4B4) 1.9 TDI | 2001-08 - 2005-01 | 96 | 130 | 1896 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.9 TDI | 2001-08 - 2005-01 | 96 | 130 | 1896 |
VW
9 vehicles
PASSAT
1998 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PASSAT B5.5 Variant (3B6) 1.9 TDI | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 Variant (3B6) 1.9 TDI 4motion | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI | 1998-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5 (3B2) 1.9 TDI 4motion | 1999-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 (3B3) 1.9 TDI | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 (3B3) 1.9 TDI 4motion | 2000-11 - 2005-05 | 96 | 130 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 (3B3) 2.0 TDI | 2003-12 - 2005-05 | 100 | 136 | 1968 | |
| PASSAT B5 Variant (3B5) 1.9 TDI | 1998-08 - 2000-11 | 85 | 115 | 1896 | |
| PASSAT B5.5 Variant (3B6) 2.0 TDI | 2003-12 - 2005-05 | 100 | 136 | 1968 |
Alternatives
€139.85
Dispatch on next business day
€70.44
Dispatch on next business day
€83.84
Dispatch on next business day
€105.23
Dispatch on next business day
€100.00
Dispatch on next business day
€77.21
dispatch in 2 business days
€128.61
dispatch in 28 business days