This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
| Brake Disc Thickness | 11 | mm |
| Centering Diameter | 63.7 | mm |
| Height | 54 | mm |
| Inner Diameter | 151 | mm |
| Minimum thickness | 9.6 | mm |
| Outer Diameter | 278 | mm |
| Brake Disc Type | solid |
| Bolt Hole Circle Ø | 108 mm |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 13.8 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel bearing |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel studs |
| Packaging length | 30.8 cm |
| Packaging width | 30.8 cm |
| Packaging height | 12.7 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Trade Numbers | 98200 1249, 98200 1249 0 1 |
| Weight | 4.758 Kg |
| Customs Code | 870830 |
€22.65
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOURNEO CONNECT 1.8 16V | 2002-06 - 2013-12 | 85 | 116 | 1796 | |
| TOURNEO CONNECT 1.8 TDCi /TDDi /DI | 2002-06 - 2013-12 | 55 | 75 | 1753 | |
| TOURNEO CONNECT 1.8 TDCi | 2006-08 - 2013-12 | 81 | 110 | 1753 | |
| TOURNEO CONNECT 1.8 TDCi | 2002-06 - 2013-12 | 66 | 90 | 1753 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TRANSIT CONNECT (P65_, P70_, P80_) 1.8 16V | 2002-06 - 2013-12 | 85 | 116 | 1796 | |
| TRANSIT CONNECT (P65_, P70_, P80_) 1.8 Di | 2002-06 - 2013-12 | 55 | 75 | 1753 | |
| TRANSIT CONNECT (P65_, P70_, P80_) 1.8 TDCi | 2002-06 - 2013-12 | 66 | 90 | 1753 | |
| TRANSIT CONNECT (P65_, P70_, P80_) 1.8 TDCi | 2006-08 - 2013-12 | 81 | 110 | 1753 |
Alternatives
€29.10
Dispatch on next business day
€29.40
Dispatch on next business day
€23.55
Dispatch on next business day
€30.65
Dispatch on next business day
€22.83
Dispatch on next business day
€27.84
Dispatch on next business day
€19.95
Dispatch on next business day
€27.32
Dispatch on next business day
€20.92
Dispatch on next business day
€24.74
Dispatch on next business day
€34.47
Dispatch on next business day
€74.70
Dispatch on next business day
€20.29
Dispatch on next business day
€27.24
Dispatch on next business day
€29.53
Dispatch on next business day
€23.54
dispatch in 2 business days
€27.56
dispatch in 2 business days
€25.83
dispatch in 2 business days
€38.50
dispatch in 4 business days
€18.02
dispatch in 28 business days
€16.35
dispatch in 28 business days
€22.80
dispatch in 28 business days
TEXTAR ® 92124900
Brake Disc
Product has been replaced by:
92124903€21.95
dispatch in 28 business days
€86.59
dispatch in 28 business days
€23.61
dispatch in 28 business days