Specifications
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with PAG compressor oil |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Compressor ID | 7SEU17C |
| Voltage | 12 V |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Ø | 110 mm |
| Oil Fill Quantity | 180 ml |
| Inlet Diameter | 18 mm |
| Outlet Diameter | 15.3 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with seal ring |
Shipping Details
| Weight | 5.89 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | China |
€220.56
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
4SEASONS
97758
97762
98758
98758A
AKS DASIS
851805N
AVA Clever Choice
BWAK329
BWK329
BMW
64509174803
64526918753
64526956715
64529122620
6918753
6956715
9122620
9174803
BOSCH
DELPHI
DENSO
EACLIMA
20D0390
FRIGAIR
92030218
HELLA
LUCAS
MAGNETI MARELLI
359002000550
MAHLE
NISSENS
NRF
VALEO
VAN WEZEL
WALKER PRODUCTS
WCP00261
Fit Vehicles
BMW
35 vehicles
5
2004 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 Touring (E61) 523 i | 2004-10 - 2007-02 | 130 | 177 | 2497 | |
| 5 Touring (E61) 523 i | 2007-03 - 2010-01 | 140 | 190 | 2497 | |
| 5 Touring (E61) 525 i | 2005-03 - 2010-05 | 160 | 218 | 2497 | |
| 5 Touring (E61) 525 xi | 2005-07 - 2010-12 | 160 | 218 | 2497 | |
| 5 Touring (E61) 523 i | 2007-01 - 2010-12 | 140 | 190 | 2497 | |
| 5 Touring (E61) 530 i | 2004-09 - 2007-02 | 190 | 258 | 2996 | |
| 5 Touring (E61) 530 i | 2007-01 - 2010-12 | 200 | 272 | 2996 | |
| 5 Touring (E61) 530 xi | 2005-04 - 2007-02 | 190 | 258 | 2996 | |
| 5 Touring (E61) 530 xi | 2007-03 - 2010-05 | 200 | 272 | 2996 | |
| 5 (E60) 525 xi | 2005-04 - 2007-02 | 160 | 218 | 2497 | |
| 5 (E60) 530 xi | 2004-09 - 2007-02 | 190 | 258 | 2996 | |
| 5 (E60) 530 xi | 2007-02 - 2008-08 | 200 | 272 | 2996 | |
| 5 (E60) 523 i | 2007-03 - 2009-12 | 140 | 190 | 2497 | |
| 5 (E60) 525 i | 2005-07 - 2010-03 | 155 | 211 | 2497 | |
| 5 (E60) 530 i | 2007-03 - 2009-12 | 200 | 272 | 2996 | |
| 5 Touring (E61) 525 i | 2005-03 - 2010-05 | 155 | 211 | 2497 | |
| 5 Touring (E61) 530 i | 2006-09 - 2010-03 | 200 | 272 | 2996 | |
| 5 (E60) 530 i | 2005-03 - 2010-03 | 187 | 2996 | ||
| 5 (E60) 530 xi | 2007-03 - 2009-10 | 200 | 2996 | ||
| 5 Touring (E61) 530 xi | 2006-09 - 2008-09 | 200 | 2996 | ||
| 5 (E60) 530 i | 2007-03 - 2009-12 | 200 | 272 | 2996 | |
| 5 (E60) 530 i | 2005-03 - 2007-03 | 190 | 258 | 2996 | |
| 5 (E60) 525 i | 2005-03 - 2009-12 | 160 | 218 | 2497 | |
| 5 (E60) 523 i | 2007-03 - 2009-12 | 140 | 190 | 2497 | |
| 5 (E60) 523 i | 2004-10 - 2007-02 | 130 | 177 | 2497 |
6
2004 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 Convertible (E64) 630 i | 2004-09 - 2007-08 | 190 | 258 | 2996 | |
| 6 Convertible (E64) 630 i | 2007-09 - 2010-08 | 200 | 272 | 2996 | |
| 6 (E63) 630 i | 2004-09 - 2007-08 | 190 | 258 | 2996 | |
| 6 (E63) 630 i | 2007-09 - 2010-08 | 200 | 272 | 2996 | |
| 6 Convertible (E64) 630 i | 2007-09 - 2010-08 | 200 | 272 | 2996 | |
| 6 (E63) 630 i | 2007-09 - 2010-08 | 200 | 272 | 2996 |
7
2005 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 (E65, E66, E67) 730 i, Li | 2005-03 - 2008-08 | 190 | 258 | 2996 |
Z4
2009 - 2011
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| Z4 Roadster (E89) sDrive 23 i | 2009-03 - 2011-08 | 150 | 204 | 2497 | |
| Z4 Roadster (E89) sDrive 30 i | 2009-02 - 2011-08 | 190 | 258 | 2996 | |
| Z4 Roadster (E89) sDrive 30 i | 2009-05 - 2011-08 | 195 | 2996 |
Alternatives
€292.75
Dispatch on next business day
€270.00
Dispatch on next business day
€221.96
Dispatch on next business day
€233.78
Dispatch on next business day
€312.72
Dispatch on next business day
€283.78
Dispatch on next business day
€212.95
Dispatch on next business day