Specifications
| Manufacturer Restriction | DENSO-EQUIVALENT |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with PAG compressor oil |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Compressor ID | 6SBU16C |
| Voltage | 12 V |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Ø | 110 mm |
| Oil Fill Quantity | 120 ml |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Outlet Diameter | 13 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with seal ring |
Shipping Details
| Weight | 7.032 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | Taiwan |
€241.72
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
AVA Clever Choice
MSAK682
MSK682
BOSCH
DENSO
HELLA
MAHLE
MERCEDES-BENZ
0032308711
A0032308711
NISSENS
NRF
VAN WEZEL
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
32 vehicles
C-CLASS
2008 - ...
E-CLASS
2009 - 2016
SLK
2012 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SLK (R172) 250 CDI / d (172.403) | 2012-01 - ... | 150 | 204 | 2143 |
Alternatives
€345.77
Dispatch on next business day
€251.12
Dispatch on next business day
€330.94
Dispatch on next business day
€235.96
Dispatch on next business day
MAHLE ® ACP 560 000P
Compressor, air conditioning
Article to be discontinued
Product has been replaced by:
ACP 560 000S€302.84
dispatch in 28 business days