Specifications
| Manufacturer Restriction | DELPHI-EQUIVALENT |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Compressor ID | CVC |
| Voltage | 12 V |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Ø | 110 mm |
| Oil Fill Quantity | 140 ml |
| Inlet Diameter | 26 mm |
| Outlet Diameter | 20 mm |
| Quality | OE-EQUIVALENT |
| Connector Shape | oval |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with seal ring |
Shipping Details
| Weight | 6.698 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | China |
€199.36
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
4SEASONS
970167
AKS DASIS
852689N
AVA Clever Choice
OLAK607
OLK607
BOSCH
CHEVROLET
13346493
13412249
13414018
1618427
1618495
DELPHI
DENSO
DCP20054
EACLIMA
20B0159
20B0159A
FRIGAIR
92010974
HELLA
8FK351002261
8FK351002761
LUCAS
MAHLE
NISSENS
NRF
OPEL
13346493
13378497
13412249
13414018
1618417
1618427
1618495
1854456
39072512
39164666
95521420
VALEO
VAN WEZEL
VAUXHALL
13346493
13378497
13412249
13414018
1618427
1618495
39072512
95521420
WALKER PRODUCTS
WCP00049
Fit Vehicles
OPEL
21 vehicles
ASTRA
2009 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA J GTC 2.0 CDTI (08) | 2012-01 - 2015-06 | 121 | 165 | 1956 | |
| ASTRA J (P10) 2.0 CDTI (68) | 2011-06 - 2015-10 | 121 | 165 | 1956 | |
| ASTRA J (P10) 2.0 CDTI (68) | 2009-09 - 2015-10 | 118 | 160 | 1956 | |
| ASTRA J Sports Tourer (P10) 2.0 CDTI (35) | 2014-01 - 2015-10 | 96 | 1956 | ||
| ASTRA J Estate Van (P10) 2.0 CDTi (35) | 2012-10 - 2015-10 | 121 | 1956 | ||
| ASTRA J GTC 2.0 BiTurbo CDTI (08) | 2013-10 - 2015-06 | 143 | 194 | 1956 | |
| ASTRA J Sports Tourer (P10) 2.0 BiTurbo CDTI (35) | 2012-09 - 2015-10 | 143 | 194 | 1956 | |
| ASTRA J (P10) 2.0 BiTurbo CDTI (68) | 2012-09 - 2015-10 | 143 | 194 | 1956 | |
| ASTRA J Sports Tourer (P10) 2.0 CDTI (35) | 2010-10 - 2015-10 | 118 | 160 | 1956 | |
| ASTRA J Sports Tourer (P10) 2.0 CDTI (35) | 2011-08 - 2015-10 | 121 | 165 | 1956 |
CASCADA
2013 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CASCADA (W13) 2.0 CDTI (67) | 2015-07 - 2018-04 | 125 | 170 | 1956 | |
| CASCADA (W13) 2.0 CDTI (67) | 2013-04 - 2015-06 | 143 | 194 | 1956 | |
| CASCADA (W13) 2.0 CDTI (67) | 2013-04 - 2015-06 | 121 | 165 | 1956 |
ZAFIRA
2011 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZAFIRA TOURER C (P12) 2.0 CDTi (75) | 2011-10 - 2014-10 | 121 | 165 | 1956 | |
| ZAFIRA TOURER C (P12) 2.0 CDTi (75) | 2011-10 - 2018-11 | 96 | 130 | 1956 | |
| ZAFIRA TOURER C (P12) 2.0 CDTi (75) | 2011-10 - 2014-10 | 81 | 110 | 1956 | |
| ZAFIRA TOURER C VAN (P12) 2.0 CDTi (75) | 2013-01 - 2014-10 | 81 | 1956 | ||
| ZAFIRA TOURER C VAN (P12) 2.0 CDTi (75) | 2012-01 - 2014-10 | 96 | 1956 | ||
| ZAFIRA TOURER C VAN (P12) 2.0 CDTi (75) | 2013-01 - 2014-10 | 121 | 1956 | ||
| ZAFIRA TOURER C (P12) 2.0 CDTi (75) | 2014-11 - 2019-03 | 125 | 170 | 1956 | |
| ZAFIRA TOURER C (P12) 2.0 BiTurbo CDTI (75) | 2013-01 - 2014-10 | 143 | 194 | 1956 |
Alternatives
€289.72
Dispatch on next business day
€226.54
Dispatch on next business day
€231.41
Dispatch on next business day
€302.45
Dispatch on next business day
€261.40
Dispatch on next business day
€219.27
Dispatch on next business day
€219.87
dispatch in 28 business days