Specifications
| Material | Aluminium |
| Core Length | 670 mm |
| Core Width | 402 mm |
| Core Depth | 22 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Shipping Details
| Weight | 3.646 Kg |
| Weight Volumetric | 14.584 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | China |
€77.00
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
TOYOTA
Cross-Reference Numbers
4SEASONS
130273
130273A
AKS DASIS
210159N
210162N
AUTOGAMMA
104428
AVA Clever Choice
TO2418
TO2419
EACLIMA
31R71207
31R71208
FRIGAIR
01153165
HELLA
KALE
346220
KOYORAD
PL011958
PL011959
MAGNETI MARELLI
350213137700
BM1377
MAHLE
CR1728000S
NISSENS
THERMOTEC
TOYOTA
1640028560
164002856087
1640028570
VALEO
VAN WEZEL
53002418
53002419
Fit Vehicles
TOYOTA
15 vehicles
ALPHARD
2008 - 2014
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ALPHARD / VELLFIRE (_H2_) 2.4 (ANH20W, ANH20) | 2008-05 - 2014-12 | 125 | 2362 |
RAV
2005 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| RAV 4 III (_A3_) 2.4 (ACA36, ACA38) | 2005-11 - 2013-12 | 125 | 170 | 2362 | |
| RAV 4 IV VAN (_A4_) 2.0 VVTi 4WD (ZSA44) | 2012-12 - 2018-11 | 111 | 1987 | ||
| RAV 4 IV VAN (_A4_) 2.0 VVTi 4WD (ZSA44) | 2012-12 - 2018-11 | 112 | 1987 | ||
| RAV 4 IV (_A4_) 2.0 4WD (ZSA44_, ZSA44R) | 2012-12 - 2018-10 | 111 | 151 | 1987 | |
| RAV 4 III (_A3_) 2.4 4WD (ACA31, ACA33) | 2005-11 - 2013-06 | 125 | 2362 | ||
| RAV 4 IV (_A4_) 2.0 4WD (ZSA44_) | 2015-04 - 2018-10 | 112 | 151 | 1987 | |
| RAV 4 III (_A3_) 2.0 (ZSA35) | 2009-03 - 2013-06 | 109 | 1987 | ||
| RAV 4 III (_A3_) 2.0 4WD (ZSA30) | 2009-03 - 2013-06 | 109 | 1987 | ||
| RAV 4 IV (_A4_) 2.5 4WD (ASA44) | 2012-12 - 2018-10 | 132 | 2494 | ||
| RAV 4 IV (_A4_) 2.5 (ASA42) | 2012-12 - 2018-11 | 132 | 2494 | ||
| RAV 4 IV (_A4_) 2.0 (ZSA42) | 2012-12 - 2019-09 | 105 | 1987 | ||
| RAV 4 III (_A3_) 2.0 4WD (ZSA30_, ZSA30R) | 2008-12 - 2013-06 | 116 | 158 | 1987 | |
| RAV 4 III (_A3_) 2.0 (ZSA35_, ZSA35R) | 2008-12 - 2013-06 | 116 | 158 | 1987 | |
| RAV 4 III (_A3_) 2.0 4WD (ACA30_, ACA30R) | 2006-02 - 2013-06 | 112 | 152 | 1998 |
Alternatives
€53.30
Dispatch on next business day
€93.56
Dispatch on next business day
€94.51
Dispatch on next business day
€87.60
Dispatch on next business day
€70.37
dispatch in 28 business days