Specifications
| Material | Aluminium |
| Heating/Cooling | for vehicles with combined radiator/ oil cooler |
| Core Length | 640 mm |
| Core Width | 470 mm |
| Core Depth | 38 mm |
| Radiator type | Brazed cooling fins |
Shipping Details
| Weight | 7.211 Kg |
| Weight Volumetric | 21.633 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | China |
€157.28
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
4SEASONS
118196
AKS DASIS
120094N
AUTOGAMMA
104801
AVA Clever Choice
MSA2459
DENSO
EACLIMA
31R50181
FRIGAIR
01063116
HELLA
JDEUS
RA0170970
KALE
347275
MAHLE
MERCEDES-BENZ
2115000802
2115003202
A2115000802
A2115003202
NISSENS
THERMOTEC
VALEO
VAN WEZEL
VEMO
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
16 vehicles
CLK
2007 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLK (C209) CLK 63 AMG (209.377) | 2007-05 - 2009-05 | 373 | 507 | 6208 |
CLS
2005 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLS (C219) CLS 55 AMG | 2005-09 - 2006-12 | 350 | 5439 | ||
| CLS (C219) CLS 55 AMG (219.376) | 2005-01 - 2010-12 | 350 | 476 | 5439 | |
| CLS (C219) CLS 63 AMG (219.377) | 2006-04 - 2010-12 | 378 | 514 | 6208 |
E-CLASS
2002 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| E-CLASS (W211) E 280 CDI (211.023) | 2004-05 - 2008-12 | 130 | 177 | 3222 | |
| E-CLASS (W211) E 320 CDI (211.026) | 2002-11 - 2008-12 | 150 | 204 | 3222 | |
| E-CLASS (W211) E 400 CDI (211.028) | 2003-02 - 2008-12 | 191 | 260 | 3996 | |
| E-CLASS (W211) E 420 CDI (211.029) | 2006-01 - 2008-12 | 231 | 314 | 3996 | |
| E-CLASS T-Model (S211) E 55 T AMG Kompressor | 2005-09 - 2006-12 | 350 | 5439 | ||
| E-CLASS (W211) E 63 AMG (211.077) | 2006-09 - 2008-12 | 378 | 6208 | ||
| E-CLASS T-Model (S211) E 280 T CDI (211.223) | 2004-05 - 2009-07 | 130 | 177 | 3222 | |
| E-CLASS T-Model (S211) E 320 T CDI (211.226) | 2003-03 - 2009-07 | 150 | 204 | 3222 | |
| E-CLASS T-Model (S211) E 55 T AMG Kompressor (211.276) | 2003-07 - 2009-07 | 350 | 476 | 5439 | |
| E-CLASS T-Model (S211) E 63 AMG (211.277) | 2006-03 - 2009-07 | 378 | 514 | 6208 | |
| E-CLASS (W211) E 55 AMG Kompressor (211.076) | 2002-10 - 2008-12 | 350 | 476 | 5439 | |
| E-CLASS (W211) E 63 AMG (211.077) | 2006-03 - 2008-12 | 378 | 514 | 6208 |
Alternatives
€162.16
Dispatch on next business day
€153.84
Dispatch on next business day
€218.32
Dispatch on next business day
€100.81
Dispatch on next business day
€132.43
dispatch in 28 business days
€176.52
dispatch in 28 business days