Specifications
| Piston Diameter | 40 mm |
| Brake System | ATE |
| paired article number | 430451 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of connectors | 1 |
| Distance of mounting bores | 145 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| for brake disc thickness | 20 mm |
Shipping Details
| Weight | 1.981 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€100.20
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ABE
ALLIED NIPPON
ABC380R
APEC
BCA2100E
RCA682
Axia
394011
BOSCH
Brake ENGINEERING
CA2972R
CARDONE
385767
87-1973
CHEVROLET
25902073
93181407
COMLINE
CBC380R
DRI
ELSTOCK
87-1973
87-1973-000
ERA Benelux
BC54011
BC54021
FAST
FERODO
FREMAX
FBC2431R
FTE
HELLA
8AC 355 395-521
KAMOKA
KAWE
344011
344021
MAPCO
144517
MAXGEAR
METZGER AUTOTEILE
MOTAQUIP
VBC479R
NK
2136148
2136288
National
NBC7407R
NBC7910R
OPEL
5542280
5542450
93181407
93187989
OPTIMAL
BC-1197R
BC-2603R
QUINTON HAZELL
QBS8582
REMSA
9029722
SPIDAN
404011
TEXTAR
38255400
TRISCAN
TRW
VAUXHALL
93181407
93187989
Fit Vehicles
OPEL
32 vehicles
SIGNUM
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.8 (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 90 | 122 | 1796 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.8 (F48) | 2005-09 - 2008-12 | 103 | 140 | 1796 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2004-04 - 2008-02 | 88 | 120 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2004-04 - 2008-02 | 110 | 150 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 1.9 CDTI (F48) | 2005-08 - 2008-02 | 74 | 100 | 1910 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 74 | 100 | 1995 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 Turbo (F48) | 2003-05 - 2008-12 | 129 | 175 | 1998 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 direct (F48) | 2003-05 - 2008-09 | 114 | 155 | 2198 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 92 | 125 | 2172 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.8 V6 Turbo (F48) | 2005-09 - 2008-12 | 169 | 230 | 2792 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.8 V6 Turbo (F48) | 2006-01 - 2008-12 | 184 | 250 | 2792 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.0 V6 CDTI (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 130 | 177 | 2958 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.2 V6 (F48) | 2003-05 - 2005-07 | 155 | 211 | 3175 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 3.0 V6 CDTI (F48) | 2005-09 - 2008-12 | 135 | 184 | 2958 |
VECTRA
2003 - 2009
VAUXHALL
1 vehicles
SIGNUM
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM (Z03) 2.2 i | 2003-05 - 2008-05 | 114 | 155 | 2198 |
Alternatives
€76.93
Dispatch on next business day
€36.09
Dispatch on next business day
€50.43
Dispatch on next business day
€98.49
Dispatch on next business day
€55.26
Dispatch on next business day