Specifications
| Piston Diameter | 60 mm |
| Brake System | ATE |
| paired article number | 431362 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of connectors | 1 |
| Distance of mounting bores | 104 mm |
| for brake disc thickness | 28 mm |
Shipping Details
| Weight | 4.724 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€69.04
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
CITROËN
PEUGEOT
Cross-Reference Numbers
ALLIED NIPPON
ABC283L
APEC
BCA3583E
LCA1418
ATE
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA3331
CARDONE
82-2613
CITROËN
16 098 974 80
1651758780
COMLINE
CBC283L
DRI
ELSTOCK
ERA Benelux
BC64898
FERODO
FREMAX
FBC1333L
FTE
HELLA
JURATEK
JCA1333L
KAMOKA
KAWE
344898
MAXGEAR
METZGER AUTOTEILE
MOTAQUIP
VBC382L
NAPA
NCA1931RM
NK
213729
National
NBC7355L
OPTIMAL
BC-1779L
PEUGEOT
16 098 974 80
1651758780
QUINTON HAZELL
QBS8465
REMSA
9033311
TEXTAR
38306300
TRISCAN
TRW
Fit Vehicles
CITROËN
50 vehicles
C4
2013 - ...
GRAND
2018 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.6 HDi 115 | 2018-04 - ... | 85 | 1560 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.6 PureTech 180 | 2018-04 - ... | 133 | 1598 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.6 THP 165 | 2018-04 - ... | 110 | 1598 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER Van (3A_, 3E_) BlueHDi 160 | 2019-05 - ... | 120 | 1997 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER Van (3A_, 3E_) BlueHDi 130 | 2019-05 - ... | 96 | 1499 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER Van (3A_, 3E_) PureTech 130 | 2019-05 - ... | 96 | 1199 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.5 BlueHDi 130 | 2018-05 - ... | 96 | 1499 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 2.0 BlueHDi 160 | 2018-04 - ... | 120 | 1997 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 2.0 BlueHDi 150 | 2018-04 - ... | 110 | 1997 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.6 BlueHDi 120 | 2018-04 - 2018-08 | 88 | 1560 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.6 BlueHDi 100 | 2018-04 - 2019-04 | 73 | 1560 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.6 THP 165 | 2018-04 - ... | 121 | 1598 | ||
| GRAND C4 SPACETOURER (3A_, 3E_) 1.2 PureTech 130 | 2018-04 - ... | 96 | 1199 |
PEUGEOT
30 vehicles
308
2013 - 2021
Alternatives
€42.92
Dispatch on next business day
€43.17
dispatch in 2 business days
€160.31
dispatch in 28 business days
€97.69
dispatch in 28 business days
€122.21
dispatch in 28 business days