Specifications
| Piston Diameter | 45 mm |
| Brake System | TRW |
| paired article number | 523641 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of connectors | 1 |
| Distance of mounting bores | 144 mm |
| for brake disc thickness | 20 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.131 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€67.51
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ABE
ALLIED NIPPON
ABC018R
APEC
BCA1036
RCA205
RCA205N
ATE
Axia
393905
BLUE PRINT
ADJ134506
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA2543R
CARDONE
384735
87-1906
COMLINE
CBC018R
DENCKERMANN
B190304R
DRI
ELSTOCK
87-1906
87-1906-000
ERA Benelux
BC53905
FEBI BILSTEIN
FERODO
FREMAX
FBC1053R
FTE
GENERAL RICAMBI
HELLA
8AC 355 386-581
JAPANPARTS
JAPKO
JURATEK
JCA1053R
KAMOKA
KAWE
343905
LAND ROVER
DSB500040
LR010574
SOB500040
SOB500042
MAPCO
4491
MAXGEAR
METZGER AUTOTEILE
MOTAQUIP
VBC117R
NAPA
NCA1284
NCA1284RM
NK
National
NBC7005R
OPTIMAL
BC-1178R
PEMEBLA
JAPCAL269RJM
QUINTON HAZELL
QBS8048
REMSA
9025432
RIDEX
78B0483
78B0483R
TEXTAR
38175700
TRISCAN
TRW
Fit Vehicles
LAND ROVER
27 vehicles
DISCOVERY
2004 - 2018
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| DISCOVERY III VAN (L319) 2.7 TD 4x4 | 2007-01 - 2009-07 | 140 | 2720 | ||
| DISCOVERY IV (L319) 3.0 TD 4x4 | 2012-07 - 2018-12 | 183 | 249 | 2993 | |
| DISCOVERY III (L319) 2.7 TD 4x4 | 2004-07 - 2009-09 | 140 | 190 | 2720 | |
| DISCOVERY III (L319) 4.4 4x4 | 2004-07 - 2009-09 | 220 | 299 | 4394 | |
| DISCOVERY IV (L319) 2.7 TD 4x4 | 2009-09 - 2018-12 | 140 | 190 | 2720 | |
| DISCOVERY IV (L319) 3.0 SDV6 4x4 | 2009-11 - 2018-12 | 188 | 256 | 2993 | |
| DISCOVERY III (L319) 4.0 V6 4x4 | 2004-10 - 2009-09 | 160 | 218 | 4009 | |
| DISCOVERY IV (L319) 3.0 4x4 | 2013-08 - 2018-12 | 250 | 2995 | ||
| DISCOVERY III (L319) 4.0 4x4 | 2005-02 - 2009-09 | 160 | 3999 | ||
| DISCOVERY IV VAN (L319) 3.0 TD 4x4 | 2011-01 - 2017-12 | 155 | 2993 | ||
| DISCOVERY IV VAN (L319) 3.0 TD 4x4 | 2011-01 - 2017-12 | 180 | 2993 | ||
| DISCOVERY IV VAN (L319) 3.0 TD 4x4 | 2011-01 - 2017-12 | 188 | 2993 |
RANGE
2002 - 2013
Alternatives
€52.94
Dispatch on next business day
€123.91
Dispatch on next business day
€57.07
Dispatch on next business day
€36.56
Dispatch on next business day
€36.66
Dispatch on next business day