Specifications
| Piston Diameter | 34 mm |
| Brake System | TRW |
| paired article number | 529491 |
| Material | Aluminium |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Distance of mounting bores | 118 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| for brake disc thickness | 10 mm |
Shipping Details
| Weight | 1.481 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€24.79
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ABE
ALLIED NIPPON
ABC279R
APEC
BCA1340
RCA153
RCA153N
ATE
Axia
393073
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
34143
343073
Brake ENGINEERING
CA2179R
CARDONE
384145
87-1341
COMLINE
CBC279R
DELPHI
LC7516
DRI
3123910
4231410
ELSTOCK
87-1341
87-1341-000
ERA Benelux
BC53073
BC60143
BC60244
FAST
FERODO
FREMAX
FBC1267R
FRIESEN
703240
HELLA
KAMOKA
KAWE
34143
34244
343073
34367
MAPCO
4435
MAXGEAR
MOTAQUIP
VBC378R
NK
213603
2136138
National
NBC7352R
OPEL
542010
542338
542464
93170599
93176081
OPTIMAL
BC-1063R
BC-1820L
BC-1869R
PEMEBLA
JAPCAL533LJM
JAPCAL533RJM
QUINTON HAZELL
QBS8458
REMSA
9021792
TEXTAR
38001200
38034600
TRISCAN
VAUXHALL
93170599
93173261
93176081
Fit Vehicles
CHEVROLET
4 vehicles
CORSA
1994 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORSA Saloon 1.6 GS | 1997-08 - 2002-07 | 75 | 102 | 1598 | |
| CORSA Saloon 1.7 D | 2000-08 - 2002-07 | 44 | 60 | 1686 | |
| CORSA Estate 1.6 GLS (35) | 1997-08 - 2002-07 | 68 | 92 | 1598 | |
| CORSA Saloon 1.6 GLS (19) | 1994-08 - 2002-07 | 68 | 92 | 1598 |
OPEL
46 vehicles
ASTRA
1998 - 2009
VAUXHALL
1 vehicles
ASTRA
1998 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA Mk IV (G) Hatchback (T98) 1.6 16V (F08, F48) | 1998-02 - 2005-05 | 74 | 101 | 1598 |
Alternatives
€59.19
Dispatch on next business day
€66.33
Dispatch on next business day
€114.49
Dispatch on next business day
€113.80
Dispatch on next business day
€76.43
Dispatch on next business day