Specifications
| Piston Diameter | 43 mm |
| Brake System | TRW |
| paired article number | 529672 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Distance of mounting bores | 118 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| for brake disc thickness | 20 mm |
Shipping Details
| Weight | 2.696 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€78.72
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
VAG
VW
Cross-Reference Numbers
ATE
24.3434-1701.5
27.1300-0139.3
AUDI
447615423
Axia
391760
392389
BENDIX
691889B
BOSCH
0 986 472 694
0 986 473 208
Brake ENGINEERING
CA1237
CARDONE
381890
ELSTOCK
ERA Benelux
BC51760
BC52389
FERODO
FREMAX
FBC2744R
GIRLING
32322517
32322603
HAVAM
BC50723
HELLA
8AC 355 385-291
KAWE
341760
342389
MAPCO
144617
NK
OPTIMAL
BC-1485L
BC-2109L
QUINTON HAZELL
QCL 89015
RIDEX
78B0672
78B0672R
SPIDAN
401760
R1760
Schaeffler FAG
RS42992A0
TEXTAR
38054600
TRISCAN
UBD
50828
VAG
447 615 423
VW
447615423
Fit Vehicles
AUDI
29 vehicles
100
1984 - 1994
200
1983 - 1990
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 200 C3 Avant (447, 448) 2.2 20V Turbo quattro | 1989-07 - 1990-12 | 162 | 220 | 2226 | |
| 200 C3 Avant (447, 448) 2.2 Turbo quattro | 1983-09 - 1990-12 | 121 | 165 | 2226 | |
| 200 C3 Saloon (447, 448) 2.2 20V Turbo quattro | 1989-03 - 1990-12 | 162 | 220 | 2226 | |
| 200 C3 Avant (447, 448) 2.1 Turbo quattro | 1983-09 - 1988-01 | 134 | 182 | 2144 |
A6
1994 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A6 C4 Avant (4A5) S6 Turbo quattro | 1994-06 - 1997-12 | 169 | 230 | 2226 | |
| A6 C4 (4A2) S6 4.2 quattro | 1994-06 - 1997-10 | 213 | 290 | 4172 | |
| A6 C4 (4A2) S6 Turbo quattro | 1994-06 - 1997-10 | 169 | 230 | 2226 | |
| A6 C4 Avant (4A5) S6 4.2 quattro | 1994-06 - 1997-12 | 213 | 290 | 4172 |
QUATTRO
1989 - 1991
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| QUATTRO (85) 2.2 20V Turbo | 1989-08 - 1991-07 | 162 | 220 | 2226 |
V8
1988 - 1994
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| V8 (441, 442, 4C2, 4C8) 3.6 quattro | 1993-04 - 1994-02 | 180 | 245 | 3562 | |
| V8 (441, 442, 4C2, 4C8) 3.6 quattro | 1988-10 - 1994-02 | 184 | 250 | 3562 | |
| V8 (441, 442, 4C2, 4C8) 4.2 quattro | 1991-10 - 1994-02 | 206 | 280 | 4172 |
Alternatives
TRW ® BHT108
Brake Caliper
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
BHT108E€118.25
dispatch in 28 business days
€190.55
dispatch in 28 business days