Specifications
| Piston Diameter | 42 mm |
| Brake System | BOSCH |
| paired article number | 630071 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of connectors | 1 |
| Distance of mounting bores | 145 mm |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper with integrated parking brake |
| for brake disc thickness | 12 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.297 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€138.02
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €72.56
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
NISSAN
RENAULT
Cross-Reference Numbers
ABE
ALLIED NIPPON
ABC013R
APEC
BCA1052
RCA239
RCA239N
Axia
393091
BENDIX
694430B
BLUE PRINT
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA2106R
CA2810R
CARDONE
384492
87-0821
COMLINE
CBC013R
DENCKERMANN
B190018R
DOYEN
RBC032
DRI
4236520
4281200
ERA Benelux
BC53091
FAST
FEBI BILSTEIN
FERODO
FREMAX
FBC1072R
FRIESEN
703252
FTE
GENERAL RICAMBI
HAVAM
BC51624
HELLA
8AC 355 386-041
8AN 355 786-041
JAPANPARTS
JAPKO
JURATEK
JCA1072R
KAMOKA
KAWE
343091
KC01014
MAPCO
4145
MASTER-SPORT GERMANY
268008190
MAXGEAR
MOTAQUIP
VBC112R
NAPA
NCA1026RM
NCA1600
NCA1600RM
NISSAN
44001-00QAA
44001-00QAB
4400100Q0B
NK
National
NBC7032R
OPEL
4403463
4405544
9111463
9121377
93173313
OPTIMAL
BC-1022R
PEMEBLA
JAPCAL202RJM
QUINTON HAZELL
QBS3252
REMSA
9021062
9028102
RENAULT
7701 206 755
7701 208 037
7711 368 827
RIDEX
78B0025
78B0025R
Stark
SKBC-0460024
TEXTAR
38131600
TOPRAN
TRISCAN
TRW
UBD
54683
VAUXHALL
9111463
9121377
93173313
R1740099
Fit Vehicles
NISSAN
21 vehicles
INTERSTAR
2002 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| INTERSTAR Van (X70) dCi 100 | 2003-11 - 2006-03 | 73 | 99 | 2463 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCi 100 | 2006-04 - ... | 74 | 101 | 2463 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCi 115 | 2002-04 - ... | 84 | 115 | 2463 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCi 120 | 2006-09 - ... | 88 | 120 | 2463 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCi 140 | 2003-11 - ... | 100 | 136 | 2953 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCi 150 | 2006-09 - ... | 107 | 145 | 2463 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCi 80 | 2002-04 - 2006-08 | 60 | 82 | 1870 | |
| INTERSTAR Van (X70) dCI 90 | 2002-07 - ... | 66 | 90 | 2188 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 100 | 2003-11 - 2006-03 | 73 | 99 | 2463 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 100 | 2006-04 - 2011-03 | 74 | 101 | 2463 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 115 | 2002-04 - 2006-08 | 84 | 115 | 2463 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 120 | 2006-09 - 2011-03 | 88 | 120 | 2463 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 140 | 2003-11 - ... | 100 | 136 | 2953 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 150 | 2006-09 - 2011-03 | 107 | 145 | 2463 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCi 80 | 2002-04 - 2006-08 | 60 | 82 | 1870 | |
| INTERSTAR Bus (X70) dCI 90 | 2002-07 - 2006-08 | 66 | 90 | 2188 | |
| INTERSTAR Platform/Chassis (X70) dCi 100 | 2004-02 - ... | 73 | 99 | 2463 | |
| INTERSTAR Platform/Chassis (X70) dCi 115 | 2003-08 - ... | 84 | 115 | 2463 | |
| INTERSTAR Platform/Chassis (X70) dCi 120 | 2006-08 - ... | 88 | 120 | 2463 | |
| INTERSTAR Platform/Chassis (X70) dCi 140 | 2003-11 - ... | 100 | 136 | 2953 | |
| INTERSTAR Platform/Chassis (X70) dCi 150 | 2006-08 - ... | 107 | 145 | 2463 |
OPEL
26 vehicles
MOVANO
1999 - ...
RENAULT
31 vehicles
MASTER
1997 - 2011
Alternatives
€80.20
Dispatch on next business day
€123.09
Dispatch on next business day
€152.51
Dispatch on next business day
€45.51
Dispatch on next business day
€33.33
Dispatch on next business day