Specifications
| Piston Diameter | 43 mm |
| Brake System | AKEBONO |
| paired article number | 720062 |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (2 pistons) |
| Distance of mounting bores | 164 mm |
| for brake disc thickness | 24 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.942 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€34.77
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
APEC
BCA1635E
LCA416
LCA416N
ATE
Axia
393522
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA1952
CARDONE
384792
82-1241
DRI
ELSTOCK
ERA Benelux
BC63522
FREMAX
FBC2907L
FTE
HELLA
8AC 355 385-751
JAPANPARTS
JAPKO
KAMOKA
KAWE
343522
MAPCO
4397
MAXGEAR
NK
NPS
S321U08
National
NBC7772L
OPTIMAL
BC-1249L
PEMEBLA
JAPCAL439LJM
REMSA
9019522
RIDEX
78B0493
SUBARU
26291AC030
26291AC031
26291AC032
26291AC051
26292AE030
26292AE031
26292AE110
26292AE130
TEXTAR
38160800
TRISCAN
TRW
BCR824
BCR838
BHS769E
UBD
56182
Fit Vehicles
SUBARU
17 vehicles
FORESTER
1997 - 2002
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FORESTER (SF_) 2.0 AWD (SF5) | 1997-08 - 2002-09 | 90 | 122 | 1994 | |
| FORESTER (SF_) 2.0 AWD (SF5) | 1998-06 - 2002-09 | 92 | 125 | 1994 | |
| FORESTER (SF_) 2.0 S Turbo AWD (SF5) | 1998-06 - 2001-04 | 125 | 170 | 1994 | |
| FORESTER (SF_) 2.0 S Turbo AWD (SF5) | 2001-04 - 2002-09 | 130 | 177 | 1994 |
IMPREZA
2000 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| IMPREZA Saloon (GD) 2.5 AWD (GDE) | 2001-03 - 2005-09 | 130 | 2457 | ||
| IMPREZA Estate (GG) 2.0 AWD (GG9) | 2000-12 - 2007-12 | 92 | 125 | 1994 | |
| IMPREZA Saloon (GD) 2.0 i AWD (GD9) | 2000-12 - 2009-06 | 92 | 125 | 1994 |
LEGACY
1996 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LEGACY III Estate (BH) 3.0 H6 AWD (BHE) | 2000-08 - 2003-08 | 154 | 3000 | ||
| LEGACY II (BD) 2.5 i 4WD (BD9) | 1996-06 - 1999-03 | 110 | 150 | 2457 | |
| LEGACY II Estate (BG) 2.5 i 4WD (BG9) | 1996-06 - 1998-11 | 110 | 150 | 2457 | |
| LEGACY III (BE) 2.0 AWD (BE5) | 1999-04 - 2003-08 | 92 | 125 | 1994 | |
| LEGACY III (BE) 2.5 AWD (BE9) | 1998-10 - 2003-08 | 115 | 156 | 2457 | |
| LEGACY III Estate (BH) 2.0 AWD (BH5) | 1998-12 - 2003-08 | 92 | 125 | 1994 | |
| LEGACY III Estate (BH) 2.5 AWD (BH9) | 1998-12 - 2003-08 | 115 | 156 | 2457 | |
| LEGACY OUTBACK (BG) 2.5 (BG9) | 1996-01 - 1999-12 | 110 | 150 | 2457 |
OUTBACK
2000 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| OUTBACK (BH) 2.5 AWD (BH9) | 2000-10 - 2003-08 | 115 | 156 | 2457 | |
| OUTBACK (BH) 3.0 H6 AWD (BHE) | 2000-10 - 2003-08 | 154 | 209 | 3000 |
Alternatives
€79.25
Dispatch on next business day
€40.28
Dispatch on next business day
€41.93
Dispatch on next business day
€77.07
dispatch in 4 business days