Specifications
| Piston Diameter | 60 mm |
| Brake System | AKEBONO |
| paired article number | 721911 |
| Material | Grey Cast Iron |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Number of connectors | 1 |
| Distance of mounting bores | 174 mm |
| for brake disc thickness | 26 mm |
Shipping Details
| Weight | 3.96 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
€22.32
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
ABE
ALLIED NIPPON
ABC066R
APEC
BCA1076
RCA409
RCA409N
ATE
Axia
394123
BLUE PRINT
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
Brake ENGINEERING
CA2771R
CARDONE
385897
83-1896
COMLINE
CBC066R
DENCKERMANN
B190138R
DRI
ELSTOCK
83-1896
83-1896-000
ERA Benelux
BC64123
FAST
FEBI BILSTEIN
FERODO
FREMAX
FBC1067R
FTE
GENERAL RICAMBI
HELLA
8AC 355 394-581
8AN 355 794-581
JAPANPARTS
JAPKO
JP GROUP
JURATEK
JCA1067R
KAMOKA
KAWE
344123
MAPCO
144249
MAXGEAR
MOTAQUIP
VBC165R
NAPA
NCA1238
NCA1238RM
NISSAN
41001-JD00A
410014BA0A
410014BA0C
NK
National
NBC7038R
OPTIMAL
BC-1093R
PEMEBLA
JAPCAL070RJM
QUINTON HAZELL
QBS8098
REMSA
9027712
RENAULT
410014BA0C
RIDEX
78B0190
78B0190R
SPIDAN
404123
Stark
SKBC-0460189
TEXTAR
38200600
TOPRAN
TRISCAN
TRW
Fit Vehicles
NISSAN
52 vehicles
QASHQAI
2006 - ...
X-TRAIL
2007 - ...
RENAULT
3 vehicles
KOLEOS
2016 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| KOLEOS II (HC_) 1.6 dCi 130 | 2016-04 - ... | 96 | 130 | 1598 | |
| KOLEOS II (HC_) 2.5 Sce 4WD | 2016-04 - ... | 126 | 2488 | ||
| KOLEOS II (HC_) 1.3 TCe 160 (HCN2) | 2020-07 - ... | 116 | 1332 |
Alternatives
€70.06
Dispatch on next business day
€43.40
Dispatch on next business day
€71.86
Dispatch on next business day
€32.02
Dispatch on next business day
€57.55
Dispatch on next business day