Specifications
| Inner brake drum diameter | 230 mm |
| Inner brake drum height | 39 mm |
| Total brake drum height | 58 mm |
| Rim Hole Number | 4 |
| Wheel Hub Diameter | 65 mm |
| Outer brake drum diameter | 290 mm |
| Bolt Hole Circle Ø | 100 mm |
Shipping Details
| Weight | 6.655 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | Netherlands |
€25.44
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
SEAT
VAG
VW
Cross-Reference Numbers
0AMS
TDV-015
ABE
APEC
BDR9018
DRM9940
ATE
24.0223-0020.1
480177
BORG & BECK
BBR7121
BOSCH
BRADI
14.9386.20
BRECO
BT 9387
BREMBO
BREMSI
CR5621
Brake ENGINEERING
DR962433
DENCKERMANN
B140012
FERODO
HAVAM
HP66443
HELLA
JAPKO
560907
560907C
JURID
329313J
KAMOKA
KAWE
7D0621
LPR
MAPCO
35811
MAXGEAR
METELLI
18-0359
MINTEX
NK
National
NDR337
OMC
100643
OPTIMAL
PAGID
61295
PEMEBLA
BNXBDM1082
JAPTA-0907
JAPTA-0907C
JAPTA0907JM
RIDEX
123B0004
SEAT
6K9.609.617
STARLINE
PB 6650
Stark
SKBDM-0800003
TEXTAR
TOPRAN
TRISCAN
8120 29225
8120 29225C
TRW
VAG
6K9 609 617
VALEO
VEMA
801440
VW
6K9609617
ZIMMERMANN
Fit Vehicles
SEAT
6 vehicles
INCA
1995 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| INCA (6K9) 1.4 16V | 2000-04 - 2003-06 | 55 | 75 | 1390 | |
| INCA (6K9) 1.4 i | 1995-11 - 2003-06 | 44 | 60 | 1389 | |
| INCA (6K9) 1.6 i | 1997-06 - 2000-09 | 55 | 75 | 1598 | |
| INCA (6K9) 1.7 D | 1996-09 - 2003-06 | 42 | 57 | 1715 | |
| INCA (6K9) 1.9 D | 1995-11 - 2003-06 | 47 | 64 | 1896 | |
| INCA (6K9) 1.9 SDI | 1995-11 - 2003-06 | 47 | 64 | 1896 |
VW
14 vehicles
CADDY
1995 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 1.4 | 2000-08 - 2004-01 | 55 | 75 | 1390 | |
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 1.9 D | 1995-11 - 2004-01 | 47 | 64 | 1896 | |
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 1.9 SDI | 1995-11 - 2004-01 | 47 | 64 | 1896 | |
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 1.9 TDI | 1996-09 - 2004-01 | 66 | 90 | 1896 | |
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 60 1.4 | 1995-11 - 2004-01 | 44 | 60 | 1390 | |
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 75 1.6 | 1995-11 - 2000-09 | 55 | 75 | 1598 | |
| CADDY II Box Body/MPV (9K9A) 1.7 SDI | 1996-07 - 2000-09 | 42 | 1715 | ||
| CADDY II MPV (9K9B) 1.7 SDI | 1996-07 - 2000-09 | 42 | 1715 | ||
| CADDY II MPV (9K9B) 1.4 | 1995-11 - 2003-06 | 44 | 60 | 1390 | |
| CADDY II MPV (9K9B) 1.4 16V | 2000-08 - 2004-01 | 55 | 75 | 1390 | |
| CADDY II MPV (9K9B) 1.6 | 1997-06 - 2000-09 | 55 | 75 | 1598 | |
| CADDY II MPV (9K9B) 1.9 D | 1995-11 - 2004-01 | 47 | 64 | 1896 | |
| CADDY II MPV (9K9B) 1.9 SDI | 1995-11 - 2004-01 | 47 | 64 | 1896 | |
| CADDY II MPV (9K9B) 1.9 TDI | 1996-10 - 2004-01 | 66 | 90 | 1896 |
Alternatives
€30.03
Dispatch on next business day
€37.29
Dispatch on next business day
€31.99
Dispatch on next business day
€35.68
Dispatch on next business day
€31.19
Dispatch on next business day