ACPS-ORIS
200-012
Trailer Hitch
Specifications
| Trailer Hitch | with rigid ball head |
| D-Value | 14.92 kN |
| Nose Load | 112 kg |
| Towed Weight | 2800 kg |
| Test Mark | ECE32_010072 |
| Mounting Time | 1 in hours |
Shipping Details
| Weight | 30.0 Kg |
| Customs Code | 870829 |
| Country of Origin | Hungary |
€178.91
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
FORD
37 vehicles
TOURNEO
2012 - 2023
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 77 | 105 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi | 2012-09 - 2015-12 | 92 | 125 | 2198 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi | 2012-09 - 2015-12 | 74 | 100 | 2198 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.2 TDCi | 2012-09 - 2015-12 | 114 | 155 | 2198 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV | 2022-01 - 2023-12 | 110 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV | 2019-05 - 2023-12 | 96 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 96 | 130 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 125 | 170 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2019-05 - 2023-12 | 136 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue mHEV | 2019-05 - 2023-12 | 136 | 1995 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 1.0 EcoBoost PHEV | 2020-04 - 2023-12 | 92 | 996 | ||
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2022-01 - 2023-12 | 110 | 1995 |
TRANSIT
2012 - 2023