Dimensions and size
| Length | 135 | mm |
Specifications
| Glow Plug Design | after-glow capable |
| Glow Plug Design | Pencil-type Glow Plug |
| Voltage | 11 V |
| Connector type | 4 mm PIN |
| Fitting Depth | 31 mm |
| Thread Size | M10x1,0 |
| Spanner Size | 10 mm |
| Current Strength | 16 A |
| Cone Pitch | 63 |
| Tightening torque from | 15 Nm |
| Tightening torque to | 20 Nm |
| Failure Moment | 35 Nm |
Shipping Details
| Weight | 0.04 Kg |
| Customs Code | 851180 |
| Country of Origin | Germany |
€9.76
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
BOSCH
0 250 202 043
GLP030
BRISK
S533
CHAMPION
CH189/002
CH231
DENSO
EYQUEM
0911101185
GENERAL MOTORS
9196669
93178225
93197244
95508488
97464737
HIDRIA
OPEL
12 14 033
12 14 056
12 14 072
12 14 305
9196669
93178225
93197244
95508488
VALEO
VAUXHALL
9196669
93178225
93197244
95508488
VEMO
Fit Vehicles
CHEVROLET
2 vehicles
ASTRA
2002 - 2011
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA Saloon 2.0 DTi GLS | 2002-08 - 2011-12 | 74 | 101 | 1995 | |
| ASTRA Hatchback 2.0 DTi | 2002-08 - 2011-12 | 74 | 101 | 1995 |
OPEL
40 vehicles
ASTRA
1999 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA G Convertible (T98) 2.2 DTI (F67) | 2002-09 - 2005-10 | 92 | 125 | 2172 | |
| ASTRA G Coupe (T98) 2.2 DTI (F07) | 2002-09 - 2005-05 | 92 | 125 | 2172 | |
| ASTRA G Estate (T98) 2.0 DTI 16V (F35) | 1999-08 - 2004-07 | 74 | 101 | 1995 | |
| ASTRA G Estate (T98) 2.2 DTI (F35) | 2002-09 - 2004-07 | 86 | 117 | 2172 | |
| ASTRA G Estate (T98) 2.2 DTI (F35) | 2002-09 - 2004-07 | 92 | 125 | 2172 | |
| ASTRA G Hatchback (T98) 2.0 DTI 16V (F08, F48) | 1999-08 - 2005-01 | 74 | 101 | 1995 | |
| ASTRA G Hatchback (T98) 2.2 DTI (F08, F48) | 2002-09 - 2005-01 | 86 | 117 | 2172 | |
| ASTRA G Hatchback (T98) 2.2 DTI (F08, F48) | 2002-09 - 2005-01 | 92 | 125 | 2172 | |
| ASTRA G Saloon (T98) 2.0 DTI 16V (F69) | 1999-08 - 2005-01 | 74 | 101 | 1995 | |
| ASTRA G Saloon (T98) 2.2 DTI (F69) | 2002-09 - 2005-01 | 86 | 117 | 2172 | |
| ASTRA G Saloon (T98) 2.2 DTI (F69) | 2002-09 - 2005-01 | 92 | 125 | 2172 | |
| ASTRA G Estate Van (F70) 2.0 DTI (F70) | 2000-09 - 2005-04 | 74 | 1995 |
FRONTERA
1998 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FRONTERA B (U99) 2.2 DTI (6B_66, 6B_76) | 2002-09 - 2004-07 | 88 | 120 | 2171 | |
| FRONTERA B (U99) 2.2 DTI (6B_ZC, 6B_VF, 6B_66, 6B_76) | 1998-09 - 2003-12 | 85 | 116 | 2171 |
OMEGA
2000 - 2003
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| OMEGA B (V94) 2.2 DTI 16V (F69, M69, P69) | 2000-09 - 2003-07 | 88 | 120 | 2171 | |
| OMEGA B Estate (V94) 2.2 DTI 16V (F35, M35, P35) | 2000-09 - 2003-07 | 88 | 120 | 2171 | |
| OMEGA B Estate (V94) 2.2 DTI 16V (F35, M35, P35) | 2000-09 - 2003-07 | 81 | 110 | 2171 | |
| OMEGA B (V94) 2.2 DTI 16V (F69, M69, P69) | 2000-09 - 2003-07 | 81 | 110 | 2171 |
SIGNUM
2003 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.0 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 74 | 100 | 1995 | |
| SIGNUM Hatchback (Z03) 2.2 DTI (F48) | 2003-05 - 2004-04 | 92 | 125 | 2172 |
VECTRA
1997 - 2008
ZAFIRA
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.0 DTI 16V (F75) | 2000-09 - 2005-06 | 74 | 101 | 1995 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.2 DTI 16V (F75) | 2002-01 - 2005-06 | 86 | 117 | 2172 | |
| ZAFIRA A MPV (T98) 2.2 DTI 16V (F75) | 2002-01 - 2005-06 | 92 | 125 | 2172 |
SAAB
2 vehicles
9-3
2000 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 9-3 (YS3D) 2.2 TiD | 2000-11 - 2002-09 | 92 | 125 | 2171 | |
| 9-3 (YS3F, E79, D79, D75) 2.2 TiD | 2002-09 - 2015-02 | 92 | 125 | 2171 |
Alternatives
€11.08
Dispatch on next business day
€7.31
Dispatch on next business day
€6.06
Dispatch on next business day
€6.41
Dispatch on next business day
€9.39
Dispatch on next business day