No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 68 | mm |
Specifications
| Glow Plug Design | after-glow capable |
| Glow Plug Design | Pencil-type Glow Plug |
| Voltage | 11 V |
| Connector type | M4 / 2 Nm |
| Fitting Depth | 19 mm |
| Thread Size | M8x1,0 |
| Spanner Size | 10 mm |
| Current Strength | 10 A |
| Cone Pitch | 123 |
| Tightening torque from | 8 Nm |
| Tightening torque to | 10 Nm |
| Failure Moment | 20 Nm |
| Manufacturer Restriction | Kubota-Bagger |
Shipping Details
| Weight | 0.028 Kg |
| Customs Code | 851110 |
| Country of Origin | Italy |
No longer available