Dimensions and size
| Length | 170 | mm |
Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 100 A |
| Fastening Type | Direct fastening |
| Alternator Type | excl. vacuum pump |
| Distance from belt pulley to alternator | 31.9 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with multi-belt pulley |
| Number of grooves | 5 |
| Belt Pulley Ø | 57 mm |
| Clamp | B2+(M8) |
| Clamp | L |
| Clamp | DFM |
| Plug Type ID | PL75 |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Trade Numbers | 4401 |
Shipping Details
| Weight | 6.67 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Germany |
€216.43
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €49.28
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns