Dimensions and size
| Length | 231 | mm |
Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 100 A |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Alternator Type | incl. vacuum pump |
| Distance from belt pulley to alternator | 35.5 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with freewheel belt pulley |
| Number of grooves | 6 |
| Belt Pulley Ø | 60 mm |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Trade Numbers | 4832 |
Shipping Details
| Weight | 7.315 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | China |
€242.10
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €47.60
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns