Dimensions and size
| Length | 167 | mm |
Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 75 A |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Alternator Type | excl. vacuum pump |
| Distance from belt pulley to alternator | 42 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with double pulley |
| Number of grooves | 2 |
| Belt Pulley Ø | 88 mm |
| Clamp | B+(M6),A,S,I |
| Plug Type ID | PL49 |
| Recommended additional repairs | V-Belt/V-Ribbed Belt |
| Trade Numbers | 8039 |
Shipping Details
| Weight | 6.42 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Slovakia |
€210.99
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €49.55
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns