Specifications
| Voltage | 12 V |
| Number of grooves | 7 |
| Belt Pulley Ø | 100 mm |
| Inlet Diameter | 28.4 mm |
| Outlet Diameter | 13.7 mm |
| Oil Fill Quantity | 110 ml |
| Compressor Oil | PAG 46 |
| Compressor ID | 6SEU16C |
| Refrigerant | R 134a |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with mounting manual |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | with seal ring |
Shipping Details
| Weight | 7.195 Kg |
| Customs Code | 841430 |
| Country of Origin | China |
€210.40
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
HC-Cargo
240981
F 032 240 981
MERCEDES-BENZ
000 830 36 00
001 230 79 11
002 230 32 11
002 230 86 11
32308811
8303600
A 000 830 36 00
A 001 230 79 11
A 002 230 32 11
A 002 230 86 11
NRF
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
63 vehicles
C-CLASS
2007 - 2014
CLK
2005 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLK Convertible (A209) CLK 320 CDI (209.420) | 2005-03 - 2010-03 | 165 | 224 | 2987 |
CLS
2011 - 2017
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 350 BlueTEC / d (218.926) | 2014-05 - 2017-12 | 185 | 2987 | ||
| CLS (C218) CLS 350 BlueTEC / d (218.326) | 2014-06 - 2017-12 | 190 | 258 | 2987 | |
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 350 d 4-matic (218.994) | 2015-04 - 2017-12 | 190 | 258 | 2987 | |
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 350 BlueTEC / d (218.926) | 2014-05 - 2017-12 | 190 | 258 | 2987 | |
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 350 BlueTEC / d 4-matic (218.994) | 2014-05 - 2017-12 | 185 | 252 | 2987 | |
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 350 CDI / d (218.923) | 2012-10 - 2014-08 | 195 | 265 | 2987 | |
| CLS Shooting Brake (X218) CLS 350 CDI / d 4-matic (218.993) | 2012-10 - 2014-08 | 195 | 265 | 2987 | |
| CLS (C218) CLS 350 d 4-matic (218.394) | 2015-04 - 2017-12 | 190 | 258 | 2987 | |
| CLS (C218) CLS 350 BlueTEC / d (218.326) | 2013-02 - 2017-12 | 185 | 252 | 2987 | |
| CLS (C218) CLS 350 BlueTEC / d 4-matic (218.394) | 2013-02 - 2017-12 | 185 | 252 | 2987 | |
| CLS (C218) CLS 350 CDI / d (218.323) | 2011-01 - 2014-08 | 195 | 265 | 2987 | |
| CLS (C218) CLS 350 CDI / d 4-matic (218.393) | 2011-09 - 2014-08 | 195 | 265 | 2987 |
E-CLASS
2009 - 2016
GLK-CLASS
2008 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GLK-CLASS (X204) 320 CDI 4-matic (204.983) | 2008-06 - 2015-06 | 165 | 224 | 2987 | |
| GLK-CLASS (X204) 350 CDI 4-matic (204.993) | 2012-07 - 2015-06 | 195 | 265 | 2987 | |
| GLK-CLASS (X204) 350 CDI 4-matic (204.992) | 2010-02 - 2015-06 | 170 | 231 | 2987 | |
| GLK-CLASS (X204) 350 CDI 4-matic (204.992) | 2009-07 - 2010-01 | 165 | 224 | 2987 |
Alternatives
€189.48
Dispatch on next business day