No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 217.5 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.1 kW |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Number of Teeth | 9 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 82.5 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 18.5 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M12 |
| Bore Diameter 2 | 10.5 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 38 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 120 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 38 degree |
| Trade Numbers | DW (R) 12V 1,1 KW |
Shipping Details
| Weight | 3.361 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
Fit Vehicles
CHEVROLET
1 vehicles
ZAFIRA
2001 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ZAFIRA (F75) 2.0 | 2001-04 - 2004-07 | 85 | 116 | 1998 |
OPEL
91 vehicles
ASTRA
1991 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA F Saloon (T92) 1.8 i (F19, M19) | 1992-03 - 1998-09 | 66 | 90 | 1796 | |
| ASTRA F Saloon (T92) 2.0 i (F19, M19) | 1992-03 - 1998-09 | 85 | 115 | 1998 | |
| ASTRA F Convertible (T92) 2.0 i | 1993-03 - 1994-10 | 85 | 115 | 1998 | |
| ASTRA F Estate (T92) 1.8 i (F35, M35) | 1991-09 - 1998-01 | 66 | 90 | 1796 | |
| ASTRA F Estate (T92) 2.0 i (F35, M35) | 1991-09 - 1994-07 | 85 | 115 | 1998 | |
| ASTRA F Estate (T92) 2.0 i 16V (F35, M35) | 1993-03 - 1998-01 | 110 | 150 | 1998 | |
| ASTRA F Hatchback (T92) 2.0 i (F08, M08, F68, M68) | 1991-09 - 1998-01 | 85 | 115 | 1998 | |
| ASTRA F Hatchback (T92) 1.8 i (F08, M08, F68, M68) | 1991-09 - 1998-01 | 66 | 90 | 1796 | |
| ASTRA F Hatchback (T92) 2.0 GSI 16V (F08, M08, F68, M68) | 1991-09 - 1998-01 | 110 | 150 | 1998 |
CALIBRA
1989 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CALIBRA A (C89) 2.0 i (M07) | 1989-08 - 1996-12 | 85 | 115 | 1998 | |
| CALIBRA A (C89) 2.0 i 4x4 (M07) | 1990-06 - 1997-07 | 85 | 115 | 1998 | |
| CALIBRA A (C89) 2.0 i Turbo 4x4 (M07) | 1991-08 - 1997-07 | 150 | 204 | 1998 |
FRONTERA
1992 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FRONTERA A Sport (U92) 2.0 i (52SUD2, 55SUD2) | 1992-03 - 1998-10 | 85 | 115 | 1998 | |
| FRONTERA A (U92) 2.0 i | 1993-05 - 1998-08 | 85 | 1998 |
KADETT
1985 - 1993
OMEGA
1986 - 2000
VECTRA
1988 - 2003
VAUXHALL
4 vehicles
CAVALIER
1988 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAVALIER Mk III Hatchback (J89) 1.8 i Cat | 1990-03 - 1995-11 | 66 | 90 | 1796 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.8 | 1988-09 - 1995-08 | 66 | 90 | 1796 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.8 i Cat | 1990-03 - 1995-11 | 66 | 90 | 1796 |
FRONTERA
1995 - 1998
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| FRONTERA Mk I (A) (U92) 2.0 | 1995-04 - 1998-08 | 85 | 1998 |