No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
0 001 108 180
Dimensions and size
| Length | 232 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of mounting bores | 1 |
| Number of threaded holes | 3 |
| Number of Teeth | 11 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 66 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | -0.7 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M10 |
| Thread Size 1 | M10x1.5 |
| Thread Size 2 | M10x1.5 |
| Bore Ø 4 | 10 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 32 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 37 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 32 degree |
| Trade Numbers | DW (R) 12V 1,4 KW |
Shipping Details
| Weight | 3.829 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
No longer available