No longer deliverable by the manufacturer
Dimensions and size
| Length | 235 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of mounting bores | 0 |
| Number of threaded holes | 3 |
| Number of Teeth | 11 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 74 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 19.7 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Thread Size | M6 |
| Thread Size 1 | M10x1.5 |
| Thread Size 2 | M10x1.5 |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 45 degrees |
| Jaw opening angle measurement | 45 Degree |
| Mounting bore angle measurement | 45 degree |
| Trade Numbers | S74-E+ 12V (R) |
Shipping Details
| Weight | 3.984 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
No longer available