No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
1 986 S00 877
Dimensions and size
| Length | 217.8 | mm |
Specifications
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of mounting bores | 2 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Number of Teeth | 11 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 30 |
| Flange Diameter | 88 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 11.3 mm |
| Starter Type | Self-supporting |
| Bore Diameter | 12.9 mm |
| Bore Diameter 2 | 12.9 mm |
| Trade Numbers | SC70-M 12V (R) |
Shipping Details
| Weight | 3.592 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available