No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
0 001 340 509
Dimensions and size
| Length | 370 | mm |
Specifications
| Voltage | 24 V |
| Rated Power | 8.4 kW |
| Number of mounting bores | 3 |
| Number of threaded holes | 0 |
| Number of Teeth | 11 |
| Clamp | 30 |
| Clamp | 50 |
| Clamp | 31(isol.) |
| Flange Diameter | 92 mm |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pinion Rest Position | 48 mm |
| Starter Type | Floating pinion |
| Bore Diameter | 10.9 mm |
| Bore Diameter 2 | 10.9 mm |
| Bore Ø 3 | 10.9 mm |
| Position/Degree | links |
| Mounting Angle | 60 degrees |
| Mounting bore angle measurement | 60 degree |
| Rated Power | 8,4 kW kW |
| Voltage | 24 V V |
| Trade Numbers | HEP109-MP 24V (R) |
Shipping Details
| Weight | 17.0 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available